پیگمنت, تعاریف مرسوم در صنعت, مقالات

تفاوت پیگمنت و دای dye and pigment

در مبحث رنگ ­ها و به ویژه درباره جوهرهای چاپ با دو اصطلاح جوهر دای و جوهر پیگمنت رو به رو می­شویم که شاید تاکنون این واژه ­ها را شنیده باشید. به طور کلی تمامی رنگ ­های موجود در دنیا در دو دسته رنگ­های آلی و معدنی قرار می­ گیرند. 84 درصد این رنگ­ ها معدنی و 16 درصد آنها آلی هستند. رنگ­ های آلی به دو دسته دای و پیگمنت تقسیم می­شوند و کلیه رنگ­ های معدنی پیگمنت هستند. در این مقاله ابتدا تفاوت­ های اصلی میان جوهر دای و جوهر پیگمنت را توضیح دهیم و آنگاه نشان دهیم که چگونه این تفاوت­ ها در صنایع چاپ و بسته بندی و چاپگرهای خانگی به کیفیت­ های متفاوت در چاپ می­ انجامد. بنابراین در انتخاب جوهر مناسب باید دقت کرد.

جوهر دای در برابر جوهر پیگمنت
– جوهر دای یک ترکیب آلی و در آب محلول است (70 درصد) در  حالی که جوهر پیگمنت در آب تقریبا نامحلول است. بنابراین مقاومت پیگمنت­ ها در برابر آب و رطوبت بیشتر از دای­ ها است.
– جوهر دای در آب به صورت یکنواخت حل می­شود در حالی که در جوهر پیگمنت، پیگمنت ­ها در حلال ­ها و رزین­ های حامل به صورت معلق و پراکنده هستند.
– جوهر دای نسبت به جوهر پیگمنت­ ارزان­تر است.
– جوهر پیگمنت­ جذب سطوح نمی­شود در حالی که جوهر دای­ درون سطوح منتشر می­ شود و آن را رنگی می ­کند.
– دای­ ها با پیوندهای شیمیایی و پیگمنت­ ها به وسیله یک عامل پیوند دهنده که در فرمولاسیون آنها وجود دارد به سطوح می­ چسبند.
– جوهر دای مرکب از مولکول­ های آلی با شفافیت و درخشندگی بالا است اما پیگمنت­ ها کمتر می­ درخشند.
– پیگمنت­ ها رنگ­ هایی با دوام هستند و در برابر امواج نوری مقاومت بالایی دارند در حالی که دای­ ها در برابر امواج اینفرارد تا اشعه UV مقاومت بیشتری دارند و به طور کلی پایداری آنها در برابر نور کمتر است.
موارد بالا عمده ­ترین تفاوت­ های میان جوهر دای و جوهر پیگمنت است. دانستن این تفاوت­ ها به هنگام انتخاب جوهر چاپ ضروری است تا بتوانید جوهر مناسب خود را خریداری نمایید.
جوهر دای یا جوهر پیگمنت، کدامیک برای چاپگر مناسب­تر هستند؟
در گذشته تمامی چاپگرهای موجود در بازار بر پایه جوهرهای دای بودند اما امروزه معمای انتخاب جوهر دای یا جوهر پیگمنت برای چاپگرتان بر سر راه شما است. نوع جوهری که شما انتخاب می ­کنید به نوع چاپگرتان و هدف ­های شما از چاپ مانند شفافیت و کیفیت تصویر و اسناد، پایداری و ماندگاری آنها، طیف رنگ­ های مورد نیازتان و همچنین قیمتی که حاضر هستید در این زمینه بپردازید، وابسته است.
جوهرهای دای مواد آلی و سازگار با محیط زیست و در آب محلول هستند، بنابراین پس از چاپ مقاومت کمی نسبت به رطوبت دارند. اگر آب به سطح چاپ برسد، این جوهر را حل می­کند؛ پس برای داشتن چاپ مقاوم­تر در برابر آب بهتر است از جوهرهای پیگمنت استفاده کنید که 5 تا 10 درصد ترکیبات آنها در آب حل می­شود. هر چند بهتر است که اسناد، عکس ­ها و مدارک چاپ شده را همواره دور از رطوبت و آب نگهداری کنید. جوهرهای پیگمنت حتی در برابر حلال­های دیگر هم مقاوم هستند.
اگر بخواهید عکس ­ها و اسناد خود را برای مدت طولانی و در نور معمولی نگهداری کنید یا در زمینه تبلیغات (بنرهای خیابانی و تابلوهای تبلیغاتی) و فروش تصاویر فعالیت می ­کنید، جوهرهای پیگمنت را به شما پیشنهاد می­ کنیم زیرا کیفیت این جوهرها در بلند مدت دستخوش تغییر نمی­ شود و بر خلاف جوهرهای دای در مقابل نور محو نمی­شوند و تغییر رنگ نمی ­دهند.
جوهرهای دای طیف رنگی گسترده­ تری دارند. عمق رنگ و جزییات تصاویری که با این جوهرها چاپ می­شوند و شفافیت و درخشندگی آنها بیشتر است. جوهرهای پیگمنت­ کاملاً شفاف نیستند و دامنه رنگ آنها کمتر است اما خیلی سریع خشک می­شوند در حالی که رنگ ­های دای دیرتر خشک می­شوند و اگر دقت نکنید ممکن است قبل از خشک شدن در هم بیامیزند. قیمت مناسب جوهرهای دای یکی از گزینه­ های مطلوب به هنگام انتخاب آنها است.
برای مشاوره فنی و خرید  پیگمنت ها  بالا با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید
کارشناس فروش:
09120809581
کارشناس فنی :
09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *