پیگمنت, پیگمنت های آلی, مقالات

خرید و فروش پیگمنت بنفش 23 Pigment Violet

پیگمنت بنفش 23  یا پیگمنت آلی بنفش P.V.23  که با نام های متداول Violet 23، Violet 6008 D، Dioxazine Violet، Pigment Violet RL و Fast Violet BN2 نیز شناخته می شود

Pigment violet 23 / 51319 / CAS 6358.30

ساختار شیمیایی:

پیگمنت بنفش 23 دارای ساختار دی اکسازین است که از مشتقی از تری فنودی اکسازین می باشد. ملکول بنفش 23 حالت خطی دارد و مقاومت های عمومی عالی دارد.

پیگمنت بنفش PV23 در صنعت تولید جوهر پایه آب ، جوهر  UV ، محصولات پلاستیکی، صنایع پلاستیک و در صنایع رنگ و پوشش های صنعتی  و صنعت نساجی و به عنوان رنگدانه بنفش  در مستربچ ها و پی وی سی رنگی، کاربرد دارد. رنگ بنفش تولید شده توسط این پیگمنت آلی  ، جز خوش رنگ ترین  و پرطرفدارترین شید رنگی بنفش می باشد

پیگمنت بنفش 23 که به آن بنفش کاربازول هم گفته می شود یکی از شناخته شده ترین پیگمنت ها در جهان است. شید آن بنفش ته آبی بوده و شیدی که تولید می کند با پیگمنت های دیگر با همین کیفیت و خلوص قابل حصول نیست. بنفش 23 به خاطر خواص فوق العاده ای که از خودش نشان می دهد در انواع محیط های عالی پلیمری، رنگ ها، مرکب ها و موارد مشابه قابل استفاده است.

به صورت کلی تقریبا در برابر تمام حلال های الکلی، استری و آلیفاتیک مقاوم است ولی به مقدار جزئی در کتون ها حل می شود. که این مساله نیز با استفاده از گرید های آمایش سطحی شده نظیر پیگمنت بنفش 23 برند ناوپد با کد 9045 حل شده است.

پودر بنفش 23 همچنین در برابر نرمکن های نظیر دی اکتیل فتالات و دی بوتیل فتالات نیز مقاومت بسیار عالی دارد.

در تصویر زیر عکس پیگمنت بنفش 23 برند ناوپد هند با کد 9045 را مشاهده می نمایید.

از نظر قدرت رنگدهی این پیگمنت در تمامی محیط ها قدرت رنگدهی بسیار بالایی از خود نشان می دهد بنابراین مقادیر بسیار ناچیز از آن می تواند شید قابل توجهی به محصول بدهد. با اضافه کردن مقداری کمی از این پیگمنت به آبی های فتالوسیانین شید های زیبایی از آبی کاربنی می توان بدست آورد. به کلی با وجود ضعیف تر بودن از نظر ساختاری نسبت به فتالوسیانین ها از نظر خواص مقاومتی مختلف این پیگمنت در رده عالی قرار می گیرد. در بسیاری از پوشرنگ های سفید که با تیتانیوم دی اکسید روتایل ساخته می شوند.

از مقادیر جزئی پودر بنفش 23 برای گرفتن ته رنگ زرد پوشش استفاده می شود به طوری که بین 0.05 تا 0.0005 واحد از این پیگمنت برای 100 واحد تیتانیوم دی اکسید کفایت می کند. که البته از لاجورد و آبی های فتالوسیانین نیز می توان برای این منظور استفاده کرد. مورد با اهیمت دیگر اینکه پیگمنت بنفش 23 معمولا مهاجرت بین لایه ای ندارد و با اکثر سیستم های رزینی سازگار است. در انواع رنگ های ساختمانی، صنعتی و اتومبیلی، متالیک های رنگی قابلیت استفاده دارد.

مقایسه قدرت رنگدهی پیگمنت بنفش 23 هندی ناوپد با بنفش چینی

مقایسه  شید رنگ  و قدرت رنگدهی پیگمنتبنفش هندی 23 navpad با بنفش چینی 23

بنفش 23 به علت ریز تر بودن دانه بندی و سطح ویژه بالاتری که دارد معمولا جذب روغن بالایی نشان می دهد. این پیگمنت مقاومت خوبی در برابر محیط های در معرض پلاستر و قلیا دارد. در مورد رنگ های پودری به عنوان مثال پودری های بر پایه اپوکسی در حضور بسیاری از هاردنر ها مقدار کمی plate out برایاین پیگمنت مشاهده می شود. در بیشتر رنگ های پودری که بنفش فقط برای برداشتن زردی کالا استفاده شده است این پدیده اهمیت چندانی ندارد.

برای پوشش هایی که روی پرده کرکره ای های افقی آلومینیومی اعمال می شوند که هم مقاومت نوری بالا می خواهند و هم در دمای 250 درجه پخت می شوند نیز می توان از این پیگمنت استفاده نمود.

در صنعت پلاستیک نیز بنفش 23 جز چند بنفش محبوب این صنعت می باشد. این پیگمنت در صنعت پلاستیک قدرت رنگدهی بالایی از خود نشان می دهد اما در برخی پلیمر ها نظیر PVC در برخی غلظت ها مقداری مهاجرت مشاهده می شود. به صورت کلی برای پی وی سی و پلاستیسول ها بنفش 23 اهمیت بسیار بالایی دارد.

مقاومت نوری بسیار بالای بنفش 23 در شید هایی که با تیتان رقیق شده اند همچنان در حد عالی باقی می ماند به طوری که برای بسیاری زمینه ها شید های رقیق شده 1/3 نیز مقاومت نوری 8 از خود نشان می دهد. در مورد شید های بسیار رقیق شده نظیر 1/25 افت در مقاومت نوری بسیار مشهود است. در مورد مقاومت دمایی نیز برای پلی اولفین ها فول شید و شید های رقیق شده 1/3 تا 280 درجه مقاومت دارند اما شید های بسیار رقیق شده با تیتان مقداری افت در مقاومت دمایی از خود نشان می دهند.

از آنجایی که رنگ بنفش 23 می تواند در برخی سیستم های پلیمری مقداری جزئی حلالیت از خود نشان دهد. در صورت بروز این اتفاق در غلظت های بسیار پایین کمی قرمز تر شدن شید رنگ را ممکن است در قطعه مشاهده نماییم.

همانطور که قبلا ذکر کردیم پیگمنت آلی بنفش 23 قدرت رنگی بالایی دارد به طوری که برای این پیگمنت برای بدست آورد شید 1/3 استاندارد در سیستمی که 1% تیتان دارد 0.07% از این پیگمنت برای رسیدن به شید هدف کافی است.
از آنجایی که بنفش 23 یک پیگمنت با ساختار پلی سیکلیک هست روی جمع شدگی پلیمر های نیمه کریستالی تاثیر دارد بنابراین در پلیمرهایی نظیر پلی اولفین ها بایستی حتما از گرید های داری آمایش سطحی مخصوص پلاستیک استفاده نمود به عنوان مثال  بنفش 23 کد 9045 برند ناوپد هند برای این منظور توصیه شده است. به عنوان مثال این ایراد در قطعاتی که از جنس HDPE هستند و به روش قالب گیری تزریقی ساخته می شوند به شدت خود را نشان می دهد.

در برخی پلیمر ها نظیر HDPE شفاف بهتر است غلظت  بنفش 23 کمتر از 0.05% نباشد.

هماندد سیستم های رنگی در سیستم های پلیمری نظیر در مقادیر رقیق تر از 1/3 شید استاندارد با افزایش مقدار تیتان و کاهش رنگدانه ما افت مقاومت نوری و دمایی را مشاهده می کنیم.

برای پلی استایرن های ترانسپارنت بنفش های خانواده کاربازول بسیار مناسب تر از بنفش 23 هستند زیرا که بنفش 23 در بستر پلی استایرن مقداری تمایل به حل شدن از خود نشان می دهد و برای این پلیمر دماهای کمتر از 220 توصیه می شود.

این پیگمنت بنفش رنگ را همچنین برای پلی استرهای پخت شونده در دمای بالا هم می توان به کار برد.

بنفش 23 همچنین برای الیاف پلی استر نیز مناسب است و می تواند هم در مرحله سنتز که دما به مدت 5 6 ساعت 240 تا 280 درجه است، هم ریسندگی به این الیاف اضافه شود. در غلظت های کم از این پیگمنت در پلی استر هم مقداری شیفت رنگی به سمت قرمز مشاهده می شود که در اینجا نیز این اثر می تواند ناشی از حل شدن جزئی باشد. نکته مهم دیگر در کاربرد بر روی الیاف پلی استر مقاومت بالا به پروسه هایی مثل سایش خشک و تر می باشد.

برای الیاف پلی اکریلو نیتریل نیز پیگمنت  پودر بنفش 23 از نظر شیمیایی و دمایی کاملا مناسب بوده و پایداری سایشی تر و خشک خوبی از خود نشان می دهد.

در ریسندگی الیاف PP، پیگمنت بنفش 23 نباید در غلظت های خیلی کم استفاده شود زیرا مشکل حل شدن و شیفت رنگی قرمز را داریم. در شید های متوسط و پررنگ مقاومت نوری بسیار عالی روی الیاف PP داریم.

در ریسندگی الیاف ویسکوز نیز خواص ثباتی عمومی و ثبات نوری این پیگمنت عالی است.

در قالب گیری رزین پلی استر و متاکریلات، پیگمنت بنفش 23 به پراکسید ها که کاتالیست پخت این سیستم های رزینی هستند حساسیت ندارد بنابراین گزینه بسیار مناسبی برای این سیستم ها است. قطعات قالب گیری شده شفاف و مات با پیگمنت بنفش 23 مقاومت نوری 7 تا 8 را نشان می دهند.

در انتخاب و خرید پیگمنت بنفش مناسب برای صنعت چاپ در دید اول قیمت پیگمنت بنفش 23 جذابیت آن را کاهش می دهد. در بسیاری کاربردها که به دنبال یک آبی کاربنی جذاب هستیم، ترکیبی از آبی های فتالوسیانین(سری 15) به همراه بنفش 23 عملکرد خوبی دارد.

در مورد مرکب های لترپرس در یک ضخامت استاندارد حدود 8% از پیگمنت برای شید استاندارد 1/1 و 5.5% برای 1/3 جواب دهی خیلی خوبی دارد. مقاومت نوری چاپ های بر پایه پیگمنت بنفش 23 در لتر پرس خیلی خوب و مقاومت عالی در برابر حالا های آلی بسیار عالی می باشد. همچنین در برابر قلیا، صابون، روغن مقاومت عالی بوده می تواند تا دمای 220 درجه پخت شود. بنابراین می تواند در فرایند هایی نظیر کلندرینگ و استرلیزاسیون از پیگمنت بنفش 23 استفاده کرد. در چاپ های پارچه نیز به دلیل خواص مقاومت عمومی عالی پیگمنت بنفش 23 انتخاب بسیار مناسبی است.

از جمله دیگر کاربرد های این پیگمنت رنگ های هنری، رنگ روغنی، مداد شمعی، مداد رنگی، ماژیک های با سر الیافی، کاغذ، لاک چوب و موارد مشابه می باشد.

پیشنهاد ما:

پیگمنت بنفش 23 با کد 9045 از برند ناوپد هند می باشد. بنفش 9045 ناوپد مناسب انواع پلاستیک، الیاف، رنگ، مرکب، مداد رنگی، رنگ های هنری خمیر های بازی و مصارف مشابه می باشد.

بنفش 23 ناوپد با کد 9045  استاندارد های سلامتی ظروف بسته بندی مواد غذایی و انواع اسباب بازی را داشته و فاقد فلزات سنگین یا ترکیبات آلی مضر می باشد و از همین رو در تولید محصولات دارای استاندارد های سلامت گزینه بسیار مناسبی است.

خرید و فروش پیگمنت هندی آلی PV23 درکیسه های  25 کیلوگرمی بسته بندی شده  و به فروش می رسد. برای دریافت قیمت پیگمنت آلی بنفش PV23  و خرید پیگمنت بنفش 23 با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

 

مراجع

Industrial Organic Pigments, Third Edition. Willy Herbst, Klaus HungerCopyright © 2004 WILEY-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, WeinheimISBN: 3-527-30576-9

violet  pigments   pigment violet

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *