مقالات

اکسید آهن سبز Iron oxide green

پیگمنت اکسید آهن سبز یکی از اشکال رایج ترکیب معدنی اکسید آهن است که از اتم های آهن و اکسیژن تشکیل شده است. به طور کلی، تمامی ترکیبات اکسید آهن به رنگ های مختلف در طبیعت یافت می شوند و در پاسخ به این پرسش که علت تنوع رنگ در یک ترکیب شیمیایی با اتم های یکسان چیست باید گفت، اتم آهن دارای حالت های اکسایش متفاوتی است؛ Fe2+ و Fe3+ دو حالت کلی اتم های آهن در اغلب ترکیبات معدنی می باشند؛ هرگاه اتم آهن در یکی از این حالت های بیان شده در ترکیب حضور یابد، رنگ ویژه ای به آن ترکیب خواهد بخشید؛ در واقع موضوع اصلی این مطلب هم همین مسأله است. اتم آهن با ظرفیت 2 در پیگمنت اکسید آهن سبز شرکت می کند که می توان فرمول مولکولی آن را به شکل FeO نشان داد. در برخی موارد فقط یک مولکول آب می تواند این ترکیب معدنی را به حالت تک هیدارته سبز رنگ تبدیل نماید.

خواص فیزیکی، شیمیایی و موارد ایمنی برای پیگمنت اکسید آهن سبز

اکسید آهن معدنی تا دمای 200 درجه سانتی گراد به شکل پودر معدنی سبز رنگ مشاهده می شود و بعد از آن با خروج مولکول آب دی‌هیدارته شده و رنگ آن از زرد به قرمز یا قهوه‌ای تغییر می‌کند. این ترکیب معدنی در آب 80 درجه سانتی گراد، نامحلول است و در دمای بالاتر از 1200 درجه سانتی گراد تجزیه می شود. سایر خصوصیات پودر معدنی اکسید آهن سبز عبارتند از: pH محلول، برابر با 6؛ درصد جذب روغن، در حدود 25%  تا 35%؛ حداکثر درصد حلالیت در آب، برابر با 2.

 بسته های حاوی پیگمنت معدنی اکسید آهن سبز رنگ را باید به دور از رطوبت نگهداری کرد زیرا ممکن است رطوبت به شکل مولکول های آب هیدارته، به ترکیب اصلی وارد شود و رنگ کلی ماده را تغییر دهد.

اثرات سمی و خطرناک برای پیگمنت اکسید آهن سبز رنگ در مورد انسان ها به ثبت نرسیده است اما چنانچه مقادیر این ترکیب در آب دریاچه یا رودخانه ها از 1250 میلی گرم در لیتر تجاوز کند، عامل تهدید آمیزی برای ماهی ها خواهد بود. برای دفع پسماندها و فاضلاب های حاوی این ترکیب معدنی باید مطابق با استانداردهای دفع فاضلاب در هر منطقه عمل نمود.

در هنگام کار کردن در محیطی که با پیگمنت اکسید آهن سبز رنگ در تماس است باید از دستکش و لباس کار مخصوص استفاده کرد. کیسه های حاوی این ماده معدنی را باید در جای خشک و خنک نگهداری نمود. در صورت تماس ناگهانی اکسید اهن سبز با پوست یا چشم، بهتر است محل تماس را به سرعت با آب شست و سپس به پزشک مراجعه کرد. اگر فرد به طور اتفاقی غبارات اکسید آهن سبز را تنفس کند، توصیه می شود او را سریعاً در مسیر هوای آزاد قرار دهید و سپس پزشک را خبر کنید.

کاربردهای پیگمنت اکسید آهن سبز

پیگمنت اکسید آهن سبز به طور کلی به عنوان پیگمنت مورد نیاز انواع صنایع برای تولید انواع رنگ و پوشش، صنایع لاستیک و پلاستیک، موارد مصرف بتن و سیمان، تولید انواع کفپوش، به عنوان رنگزا در مصالح ساختمانی، تولید انواع کامپوزیت، استفاده به عنوان پیگمنت صنایع آرایشی – بهداشتی، ترکیب مشابه با اکسید آهن مشکی و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگدانه معدنی را می توان جزو سری پیگمنت های اکسید آهن (Iron Oxide Pigments) قلمداد نمود؛ این ترکیب سبز رنگ با اکسید آهن سیاه معدنی یا اکسید آهن مشکی 732، ساختاری نزدیک به هم دارند.

خرید و فروش پیگمنت اکسید آهن سبز

قیمت پیگمنت اکسید آهن سبز و قیمت اکسید آهن مشکی با توجه به بسته بندی آن، برند تولید کننده، هزینه های استخراج و سنتز این مواد و … تعیین می شوند. فروش و خرید اکسید آهن نیز بر مبنای قیمت های روز مواد معدنی در کل جهان انجام می شود.

برای مشاوره فنی و خرید اکسید آهن  سبز با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *