پیگمنت, پیگمنت های آلی, مقالات

پیگمنت زرد 12 Pigment Yellow

پیگمنت زرد 12 یکی از انواع پیگمنت های آلی به شمار می رود و به طور معمول به صورت پودر آلی رنگی مورد استفاده قرار می گیرد. برای بررسی این پیگمنت معدنی لازم است ابتدا با ساختار این ترکیب آشنا شویم و بدانیم پیگمنت زرد 12 در بازار مواد شیمیایی با چه نام هایی شناخته می شود.

پیگمنت زرد 12 با نماد P.Y.12 و به نام بنزیدین زرد یا Benzidine Yellow G در بازار جهانی، نمایش داده می شود و در مراجع مواد شیمیایی و پاب کِم  (PubChem) نیز با همین نام درج شده است. نام های متداولی که از سوی مرجع نامگذاری مواد شیمیایی، پیگمنت های آلی برای پیگمنت زرد 12 بیان شده اند عبارتند از: Benzidine Yellow G، پیگمنت زرد 12 یا Pigment Yellow 12، دی آریل آنیلین زرد یا Diarylanilide Yellow.

خواص فیزیکی و شیمیایی و ایمنی پیگمنت زرد 12

رنگدانه آلی زرد 12 ترکیبی بدون بو، به شکل پودر زرد رنگ جامد و دارای فرمول مولکولی C32H26CL2N6O4 است و وزن مولکولی آن برابر با 498/629 گرم بر مول می باشد. دمای ذوب پیگمنت زرد 12، 200 درجه سانتی گراد است و وزن مخصوص آن برابر با 3/1 می باشد که در مقایسه با وزن مخصوص آب، بیشتر است. نقطه ذوب این ترکیب معدنی نسبتاً پایین است به همین دلیل در دماهای بالاتر از حدود 200 درجه سانتی گراد به طور کامل تجزیه می شود؛ ترکیباتی که از تجزیه پیگمنت زرد 12 حاصل می شوند، مضر و سمی هستند، لذا توصیه می شود بسته های حاوی این رنگدانه معدنی در شرایط بالاتر از 300 درجه سانتیگراد به هیچ عنوان ذخیره یا نگهداری نشوند.

ترکیب آلی پیگمنت زرد 12 برای محیط زیست، سمی و خطرناک نیست زیرا این ترکیب در آب نامحلول است و میل ترکیبی با مولکول های آب را ندارد. ساختار مولکولی و فرمول شیمیایی دی آریل آنیلین یا همان پیگمنت زرد 12 به شکل زیر نشان داده می شود:

این ترکیب در سیستم آیوپاک با نام طولانی زیر نشان داده شده است:

2-[[4-[4-[(1-anilino-1,3-dioxobutan-2-yl)diazenyl]-3-chlorophenyl]-2-chlorophenyl]diazenyl]-3-oxo-N-phenylbutanamide

موارد کاربرد پیگمنت زرد 12

از رنگدانه آلی زرد 12 یا PY12 در صنایع مختلف استفاده می شود؛ پیگمنت آلی PY12 به عنوان یک رنگدانه پرکاربرد، مورد استفاده در مستربچ ها و پی وی سی رنگی، تولید انواع پوشش های صنعتی، به عنوان افزودنی انواع رنگ، صنایع تولید جوهر، تونر و مواد رنگی، صنایع لاستیک و پلاستیک و محصولات کشاورزی، به کار می رود. رنگدانه آلی زرد 12، یک پیگمنت چینی است که به عنوان محصول وارداتی از کشور چین در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. خرید و فروش این رنگدانه معدنی در بسته بندی های مخصوص و در وزن های مشخص انجام می شود.

اثرات حاد و خطرناکی برای رنگدانه آلی زرد 12 به ثبت نرسیده است اما پیشنهاد می شود برای جلوگیری از آسیب های جدی انسانی، کارگران و افرادی که با این پیگمنت معدنی سر و کار دارند از تجهیزات ایمنی فردی استفاده کنند؛ پوشیدن لباس کار مخصوص، استفاده از دستکش های مقاوم از جنس PVC، عینک مخصوص، ماسک و رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در حین کار، لازم و ضروری است. بسته های حاوی این ترکیب معدنی باید به دور از منابع تولید حرارت نگهداری شوند؛ در صورتی که این ماده معدنی به طور اتفاقی بلعیده شود یا با پوست دست تماس پیدا کند و یا غبارات آن استنشاق شود باید به سرعت اقدامات لازم را انجام داد و به پزشک مراجعه نمود.

خرید و فروش پیگمنت زرد 12

خرید و فروش پیگمنت چینی P.Y.12 در بسته های 25 کیلوگرمی انجام می شود. بنابر تقاضای مشتریان و مصرف کنندگان این پیگمنت آلی، بسته بندی های بزرگ تر در کیسه های جامبو یا در کیسه های 10 کیلوگرمی تهیه می شوند. برای دریافت قیمت پیگمنت P.Y.12 و خرید آن می توانید با مجموعه توسعه پردیس سبز تماس حاصل فرمایید.

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

برای مشاهده فایل مشخصات فنی  اینجا کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *