پیگمنت, پیگمنت هایی با عملکرد ویژه

کربن بلک چیست؟ carbon black

کربن بلک که دوده صنعتی نیز نامیده می ­شود، پیگمنتی است معدنی که امروزه از هیدروکربن­ های  نفتی و به صورت صنعتی در کارخانجات تولید می­ شود و در ردیف بالاترین مواد شیمیایی تولیدی در جهان قرار دارد. رنگ سیاه آن به این دلیل است که نور سفید را به صورت کامل جذب می­  کند و تنها کمی از آن را باز می­ تاباند. در این مقاله ویژگی­ های این پیگمنت ارزشمند بررسی و کاربردهای آن به اختصار تشریح می ­شود.

ویژگی­ های کربن بلک

کربن بلک ماده­ ای است که از احتراق ناقص محصولات پتروشیمی سنگین مانند قطران FCC و قطران زغال سنگ تولید می­ شود. بهتر است بدانید که قطران FCC  ماده ­ای است که از فرایند Fluid Catalytic Cracking یا «فرایند تبدیل مواد سنگین و کم ارزش نفتی به مواد سبک و با ارزش» بر جای می ­ماند.
بیش از 97 درصد ساختار کربن بلک را عنصر کربن تشکیل می­ دهد. آرایش کربن در این ساختار ذرات ریز خوش ه­ای (پاراکریستالی) با نسبت سطح به حجم زیاد است. هیدروژن و اکسیژن و با احتمال کمتر نیتروژن و گوگرد در ترکیبات آن وجود دارد. شیمی این ماده مبحثی کاملاً تخصصی است که برای افزایش آگاهی می ­توانید به منابع مربوط به آن مراجعه نمایید.
انواع کربن بلک با توجه به فرایند تولید عبارتند از: استیلن بلک، چنل بلک، فورانس بلک، لامپ بلک، ترمال بلک و پیگمنت بلک 6. در این فرایندها شرایط تولید متفاوت است، بنابراین اندازه ذارت، ویژگی­ های فیزیکی و شیمیایی انواع کربن بلک و به پیروی از آن کیفیت کربن بلک ناشی از هر فرایند تغییر می­ کند. برای مثال هر چقدر در فرایند تولید دمای سوختن بالاتر باشد و زمان سوختن کمتر، ذراتی با اندازه کوچک­تر و شدت رنگ­دهی بیشتر به دست می­ آیند.

کاربرد های کربن بلک

کربن بلک به عنوان پر کننده­ و تقویت کننده در لاستیک خودروها و سایر محصولات لاستیکی و به عنوان پیگمنت رنگی در پلاستیک­ ها، رنگ­ های نقاشی و جوهرها کاربرد دارد، اما شایع­ترین کاربرد آن در لاستیک خودروها (70 درصد) است که بر اساس الزامات عملکرد ویژه این لاستیک ­ها در جداره­، بدنه، آستری­ و دیگر اجزای آنها به کار می­رود. همچنین این ماده کمک می­کند تا گرمای لاستیک خودرو هدایت و دفع شود به این ترتیب آسیب­ های حرارتی آن را کاهش و عمر لاستیک خودرو را افزایش می­ دهد. حدود 20 درصد از تولید جهانی این ماده به دیگر محصولات لاستیکی مانند کمربندها، شیلنگ­ ها، دیافراگم ­ها، واشرها، گسکت ­ها، بوش­ ها، قطعات ایزوله کننده، شاسی ­ها، سپرها، انواع چکمه­ ها، پدها، پره ­ها و تسمه نقاله ­ها و غیره اختصاص دارد که اغلب آنها در بخش تاسیسات صنایع مختلف و در انتقال آب، گاز و فراورده ­های پتروشیمی به کار می­روند.
10 درصد کربن بلک مصرفی در دنیا به صورت پیگمنت در جوهرها، رنگ­ های پوششی و پلاستیک­ ها استفاده می­شود. این ماده در گروه پلاستیک­ ها در محصولاتی مانند بسته­ بندی ­های رسانای گرما، پوشش ­ها، فیبرها، قالب­ ها، لوله­ ها، کابل­ های نیمه هادی، کیسه­ های زباله، کیسه ­های صنعتی، ظروف عکاسی، قالب­ های پلاستیکی مورد مصرف در صنایع خودرو، صنایع الکترونیکی و الکتریکی، لوازم خانگی و ظروف فشرده به کار می­ رود و به علت جذب اشعه ماوراء بنفش خورشید دوام این محصولات را افزایش می­ دهد. دوده صنعتی این قابلیت را دارد که در محصولاتی مانند بسته ­بندی­ های الکترونیکی، قطعات خودرو و در محصولاتی با کاربردهای ایمنی ویژگی­ های الکتریکی را از حالت عایق به همرفتی تغییر ­دهد. ­رنگ­­ پوششی این پیگمنت کارایی بالایی دارد و در صنایع خودرو، دریایی، هوا فضا، دکوراسیون، چوب و پوشش­های صنعتی نه تنها به عنوان ماده رنگ کننده و پوشاننده به کار می­رود، بلکه باعث هدایت گرما و محافظت محصولات این صنایع در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید نیز می­شود. دوده صنعتی فرمولاسیون تونرها و جوهرهای چاپ را ارتقا می­ دهد و در برآورده سازی مقتضیات صنعت چاپ هم بسیار منعطف است.
در صنایع غذایی پیگمنت کربن بلک که در اروپا با کد E153 شناخته می­ شود، به مصرف می ­رسد. این افزودنی از منابع گیاهی به دست می­ آید و کربن سبزی نیز نامیده می ­شود.

برای مشاوره فنی و خرید کربن بلک carbon black با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید
کارشناس فروش:
09120809581
کارشناس فنی :
09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *