اکسید های آهن, پیگمنت, مقالات

اکسید آهن قرمز اخرا Iron oxide red

اکسید آهن،اخرا رنگی بین قرمز تا قرمز متمایل به قهوه ای دارد .ترکیبی با فرمول FE2O3 و خلوص بالا است و جز یکی از سالم ترین و به صرفه ترین پیگمنت های معمول در صنعت رنگ و پلاستیک و بتن می باشد.این پیگمنت تا دماهای نزدیک 800 درجه سانتی گراد تغییر رنگ ندارد و از نظر بهداشتی جز پیگمنت های بی ضرر محسوب می شود.

اخرا به علت  مقاومت نور و آب و هوایی بالا در صنعت کاشی سنگ مصنوعی و بتن استفاده می شود.

ترکیب اکسید آهن به طور معمول در اثر ترکیب با رطوبت هوا به زنگ آهن آبدار تبدیل می شود؛ در واقع پس از ایجاد زنگ آهن قرمز مایل به قهوه ای تیره، ترکیبی با عنوان اکسید آهن آبدار به دست می آید که درصد آب موجود در ساختار آن به میزان رطوبت هوا بستگی دارد. پیگمنت اکسید آهن جزو محبوب ترین رنگدانه های صنعتی است که برای ایجاد رنگ در بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

تغییر رنگ اکسید های آهن قرمز به دلیل اختلاف در میزان هماتیت موجود در آن هاست.اخرا رنگی بین قرمز تا قرمز متمایل به قهوه ای دارد.

هرچه میزان خلوص FE2O3 در اخرای تولیدی بیشتر باشد خلوص رنگ آن بالاتر می باشد.یکی از تفاوت های اخرایسنتزی که به صورت وارداتی می باشد  با اخرای طبیعی نظیر جزیره هرمز میزان خلوص  بالاتر می باشد.اخرای سنتزی با کیفیت بالا و تکرار پذیری رنگ خوب درصد خلوص 95 تا 98 درصد را دارا هستند اما اخرا های طبیعی خلوص بین 60 تا 70 درصد دارند.

از طرفه دیگر دانه بندی اخرا های سنتزی بسیار ریز تر و یکنواخت تر بوده و قدرت رنگدهی آنها بسیار بیشتر بنابراین مقدار مصرفشان  در محصول بسیار کم تر و به صرفه تر می باشند.

خواص شیمیایی و فیزیکی اکسید آهن اخرا

اکسید آهن اخرا، ترکیبی بی بو، قرمز – قهوه ای تیره و به شکل کریستال های پودر مانند می باشد. نقطه ذوب این ترکیب برابر با 1565 درجه سانتی گراد و فشار بخار آن، معادل 1 میلی متر جیوه در 20 درجه سانتی گراد می باشد. وزن مولکولی اکسید آهن اخرا برابر با 69/159 گرم بر مول و حلالیت آن در آب، کمتر از 1/0 درصد وزنی است؛ این ترکیب در اسید هیدروکلریک گرم به طور کامل حل می شود و در اسید سولفوریک، حلالیت نسبی دارد. میزان pH برای محلول اکسید آهن اخرا حدود 4 تا 8 اندازه گیری شده است.

ساختار مختلف از اکسید آهن اخرا و موارد کاربرد

وجود اتم های اکسیژن و هیدروژن و یا مولکول آب در ساختار شیمیایی اکسید آهن موجب ایجاد مشتقات متفاوتی از این ترکیب می شوند که ما در صنعت آن ها را با نام های تجاری پیگمنت معدنی اکسید آهن اخرا می شناسیم. ساختار شیمیایی اصلی اکسید آهن به صورت فرمول شیمیایی Fe2O3 نمایش داده می شود. تعداد مولکول های آب در این ترکیب باعث ایجاد رنگ زرد، اکسید آهن قرمز، قهوه ای تیره، اخرایی، زرد روشن، مشکی و … می شوند.

پیگمنت های اکسید آهن به عنوان پیگمنت مورد نیاز انواع صنایع، سهم بزرگی از تقاضای خرید و فروش پیگمنت اکسید آهن را به خود اختصاص داده اند. رنگدانه اکسید آهن اخرا، غیر سمی هستند و اگر به عنوان مواد افزودنی رنگ استفاده شوند موجب می شوند زمان خشک شدن رنگ ها، کوتاه تر شود و سطح به طور کامل پوشش دهی گردد. البته با پیشرفت فناوری تولید پیگمنت رنگ و پوشش، سنتز رنگدانه اکسید آهن اخرا به صورت مصنوعی به شکل پودر اکسید آهن نیز امکان پذیر است.

خرید و فروش اکسید آهن اخرا

 اکسید آهن اخرا پرکاربردترین پیگمنت صنایع  است؛ خرید انواع اکسید آهن با توجه به نیاز بازار و تقاضای خرید و فروش انجام می شوند. یکی از انواع تجاری این ترکیب معدنی، اکسید آهن اخرا 130 است. قیمت اکسید آهن قرمز اخرا با توجه به نوع بسته بندی، نام برند، درصد خلوص و کشور تولید کننده متفاوت خواهد بود.

برای مشاوره فنی و خرید اکسید آهن قرمز با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *