پیگمنت, پیگمنت های آلی, مقالات

پیگمنت زرد Pigment yellow 83

پیگمنت زرد 83، پیگمنت معدنی زرد P.Y.83 یا Pigment Yellow 83، یکی از انواع پیگمنت های صنعتی است که به عنوان ماده افزودنی و برای ایجاد رنگ زرد در محصولات متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. این پیگمنت آلی از خانواده ترکیبات آلی دی آریل می باشد و با نام های متداول PY83 Yellow HR، PY83 Yellow HRE، Pigment Yellow HR و Pigmentgelb8316 شناخته می شود. از پودر آلی PY83 در صنایع تولید محصولات پلاستیکی، صنایع لاستیک سازی، جوهرسازی و در صنایع رنگ و پوشش های صنعتی به عنوان رنگدانه مورد استفاده در مستربچ ها و پی وی سی رنگی، استفاده فراوان می شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی پیگمنت آلی زرد P.Y.83

پیگمنت آلی PY83 به شکل پودر آلی زرد رنگ، بدون بو، با وزن مولکولی 49/818  است؛ وزن مخصوص آن در حدود 27/1 تا 5/1 بوده و در آب نامحلول است؛ نقطه ذوب ترکیب PY83 در محدوده دمایی 380 تا 420 درجه سانتی گراد به ثبت رسیده است؛ فرمول مولکولی این ترکیب آلی به شکل C36H32Cl4N6O8 نمایش داده می شود؛ البته در سیستم نامگذاری آیوپاک، برای ترکیب زرد آلی 83 نام زیر معرفی شده است:

Butanamide, 2,2′-[(3,3′-dichloro[ 1,1′-biphenyl]-4,4′- diyl)bis(azo)]bis[N-(4-chloro- 2,5-dimethoxyphenyl)-3-oxo

ساختار مولکولی پیگمنت آلی P.Y.83 را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید:

میزان رطوبت در ترکیب آلی PY83 زرد، کمتر از 5/1 % است؛ حلالیت این رنگدانه در آب، کمتر از 1 می باشد؛ میزان جذب روغن برای ترکیب P.Y.83، 35 تا 45 میلی لیتر در 100 گرم ماده است؛ هدایت الکتریکی محلول زرد 83، کمتر از 500 اهم ثانیه بر سانتی متر است؛ مقدار pH محلول پیگمنت آلیPY83 ، 5/4 تا 7 تعیین شده است.

 مقاومت در برابر رطوبت و آب، مقاومت در برابر اسیدها، مقاومت در برابر الکل ها، مقاومت در برابر استرها، مقاومت در برابر قلیاها و مقاومت در برابر بنزن دارد.

پایداری حرارتی این پودر زرد رنگ برابر با 200 درجه سانتی گراد است و درخشندگی فوق العاده ای را برای محصولات ایجاد می کند. با توجه به مواردی که در فوق ذکر شد، استفاده از پیگمنت آلی PY83 در مواردی که با حرارت های زیاد و مواد شیمیایی مختلف سر و کار داشته باشند، گزینه بسیار مناسبی است.

نکاتی را باید در مورد استفاده ایمن و کاربردی پیگمنت آلی P.Y.83 رعایت نمود؛ پیگمنت چینی زرد آلی PY83 ، اثرات قابل اشتعال ندارد اما بسته بندی حاوی این پودر زرد رنگ باید در جای خشک و خنک و در دمای اتاق نگهداری و ذخیره شوند؛ این ترکیب ممکن است در دماهای بسیار بالا به سرعت تجزیه می شود و ترکیبات نامطلوب ایجاد کند؛ دفع پسماندهای حاوی PY83 باید طبق قوانین هر منطقه انجام شود و بسته بندی های این محصول در جای خشک و خنک نگهداری گردد.

برای این پیگمنت زرد 83، هیچ اثرات خطرناک یا مسمومیت برای افراد به ثبت نرسیده است اما توصیه می شود برای کار با این ترکیب حتماً از عینک، ماسک و دستکش لاستیکی استفاده شود؛ در صورتی که این ماده با پوست فرد و چشم او تماس پیدا کرد، محل تماس فوراً با آب شسته شود؛ اگر غبارات ناشی از این ماده نیز به طور تصادفی استنشاق شد، باید فرد را به سرعت در معرض هوای آزاد قرار داد. اگر علائم حادی مشاهده شد بهتر است فرد مصدوم را سریعاً به مرکز درمانی رساند.

خرید و فروش پیگمنت زرد 83

خرید و فروش پیگمنت زرد آلی P.Y.83 در بسته بندی های 25 کیلوگرمی انجام می شود اما بنابر تقاضای مشتریان، آلی PY83 در حجم های بیشتر و در بسته های بزرگ تر آماده می شوند و به فروش می رسند. برای دریافت قیمت پیگمنت آلی زرد PY83 می توانید با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز تماس حاصل کنید.

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

برای مشاهده فایل مشخصات فنی  اینجا کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *