پیگمنت, پیگمنت های آلی, مقالات

پیگمنت قرمز 48:4 Pigment Red

پیگمنت قرمز PR48:4، نوعی پیگمنت آلی است که به عنوان ماده افزودنی رنگزا در تولید محصولات صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب آلی از اتم های کربن، هیدروژن، کلر، اکسیژن، نیتروژن و گوگرد تشکیل شده است؛ در ساختار مولکولی این ترکیب آلی، حلقه های بنزِنی، گروه هیدروکسی، کربوکسیلیک اسید و پیوند دوگانه نیتروژنی قرار دارند که باعث می شود این مولکول جزو رنگ های منو آزو قرار گیرد.

در بازار مواد شیمیایی و معدنی، پیگمنت قرمز PR48:4 با نام رایج Pigment Red 48:4 شناخته می شود؛ برای این ترکیب آلی، عناوین مشابهی مانند Fast Red 2BM، Pigment Red FBL، PR48:4 RED 2B Manganese، Permanent Red BB Extra و Pigment Red H2BA نیز بیان شده است.

خواص فیزیکی و شیمیایی پیگمنت قرمز P.R.48:4

پیگمنت قرمز PR48:2، به طور معمولی یک پودر آلی بدون بو است که اغلب به رنگ قرمز تیره وجود دارد. فرمول مولکولی پیگمنت قرمز 48:4 به صورت C18H13ClN2O6SMn نمایش داده می شود. وزن مولکولی ترکیب PR48:2 برابر با 420/828 است؛ وزن مخصوص این پودر آلی، حدود 1/52 تا 2/20 و pH آن در حدود 6 تا 8/5 است. این ترکیب در آب نامحلول بوده و نقطه ذوب آن برابر با 360 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است؛ ترکیب PR48:4 در سیستم آیوپاک به صورت زیر نامگذاری شده است:

[Manganate(1-), [4-[[5-chloro-4-methyl-2-( sulfo .kappa.O)phenyl
azo-.kappa.N1]-3-(hydroxy-.kappa. O)-2 naphthalenecarboxylato( 3-)]-, hydrogen

این ترکیب آلی یک نمک منو آزو محسوب می شود؛ ساختار مولکولی گسترده برای پیگمنت P.R.48:4 به صورت زیر می باشد:

پودر آلی قرمز PR48:4 در مصارف صنعتی به عنوان یک افزودنی رنگزا مورد استفاده قرار می گیرد. رنگدانه مورد استفاده در مستربچ ها و پی وی سی رنگی، تولید انواع رنگ صنعتی، رزین، پوشش های صنعتی، رنگ ها و جوهرهای هنری، حلال های رنگی، صنایع تولید محصولات پلاستیکی و … ، از مهم ترین موارد استفاده پیگمنت PR48:4 می باشند. پیگمنت قرمز آلی PR48:4 با ساختار آزو، نمک منگنزدار، درخشندگی فوق العاده ای در محدوده رنگ قرمز در محصولات ایجاد می کند.

فراریت پیگمنت PR48:4 در دمای 105 درجه سانتی گراد، حداکثر 2/5 % است؛ میزان جذب روغن برای این پیگمنت آلی، 45 تا 55 % ثبت شده است؛ سایر خصوصیات فیزیکی PR48:4 عبارتند از: مقاومت در برابر اسیدها، مقاومت در برابر بازها، مقاومت در برابر روغن ها، مقاومت در برابر اتیل استات، مقاومت در برابر الکل  ها، مقاومت در برابر زایلن، پایداری حرارتی، 200 درجه سانتی گراد؛ درخشندگی نوری.

بسته های حاوی ترکیب پیگمنت PR48:4 باید در شرایط معمولی، دمای اتاق و به دور از منابع گرما، جرقه، تخلیه الکتریکی یا منبع رطوبت نگهداری شوند؛ البته این ماده قابلیت اشتعال پذیری ندارد اما توصیه می شود چنانچه غبارات آن در فضا منتشر شد، به سرعت بقایای آن را با یک ماده جاذب یا مرطوب یا وسایل مکش خلاً جمع آوری نمود و از پخش شدن گرد و غبار پودر PR48:4 جلوگیری کرد.

در مورد ترکیب پیگمنت PR48:4 توصیه می شود از رها کردن پسماندهای حاوی این ماده آلی در خاک، آب یا طبیعت جداً خودداری شود. افرادی که با این  ماده آلی در تماس هستند باید از ماسک، عینک و دستکش های مخصوص و مقاوم استفاده کنند اما اگر این پودر آلی با پوست فرد تماس پیدا کرد باید محل تماس را به سرعت با آب و صابون شستشو داد. در صورتیکه مقادیری از این رنگدانه به طور اتفاقی بلعیده شود، هرگز فرد را وادار به استفراغ نکنید و سریعاً او را به نزدیک ترین مرکز پزشکی برسانید. پیگمنت PR48:4 به شدت سمی است زیرا در ساختار آن عنصر منگنز وجود دارد، بنابراین مسمومیت با این ماده باید جدی در نظر گرفته شود.

خرید و فروش پیگمنت 48:4

خرید و فروش پیگمنت PR48:4 در بسته های 25 کیلوگرمی انجام می شود. بنابر تقاضای مشتریان و مصرف کنندگان این پیگمنت آلی، بسته بندی های بزرگ تر در کیسه های جامبو تهیه می شوند. برای دریافت قیمت پیگمنت PR48:4 و خرید آن می توانید با مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز تماس حاصل فرمایید.

برای مشاوره فنی و خرید پیگمنت قرمز با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *