اکسید های آهن, پیگمنت, مقالات

خرید و فروش پیگمنت زرد لیمویی و پرتقالی Chrome yellow

پیگمنت معدنی زرد کروم با کد CI Pigment yellow 34 یکی از پرمصرف ترین پیگمنت های زرد در صنعت می باشد. آشنا ترین کاربرد زرد معدنی کرومرنگ های زرد ترافیکی است که معمولا بر پایه اکریلیک رزین می باشند و به صورت رنگ ترافیک هوا خشک، دو جزئی، سه جزئی و پایه آب تولید می شوند. گرچه در برخی کشورها به علت وجود فلزات سنگین برخی ترکیبات هانزا یلو کم کم جایگزین این پیگمنت ها می شوند اما با توجه به خوش رنگ بودن، خواص مطلوب مقاومتی، قیمت ارزان و سادگی کاربرد پیگمنت های کروم همچنان سهم نسبتا بالایی را در آمار مصرف به خود اختصاص می  دهند.

پیگمنت زرد 34 با شماره 77603  با فرمول PB(Cr,S)O4 ضریب شکست 2.3 تا 2.65 و دانسیته بین 5 تا 6 می باشد. پیگمنت زرد کروم به صورت ذاتی قابل حل در آب نبوده و برای کاهش حساسیت آن به اسیدها و قلیاها همچنین رنگ پریدگی معمولا در سطح کریستال های این پیگمنت معدنی انواعی از اکسیدها را رسوب می دهند.

رنگ پیگمنت معدنی زرد کروم به نسبت ترکیب اجزا بستگی دارد مثلا با افزایش درصد عنصر سولفور پیگمنت ته رنگ سبزتر پیدا می کند و اندکی از پشت پوشی کاسته می شود. فاکتور های تاثیر گذار دیگر عوامل موثر بر واکنش نظیر دما، پی هاش، غلظت و زمان هستند که بر نوع کریستال های ایجاد شده تاثیر می گذارند. معمولا در صنعت ما این دسته را با نام های زرد معدنی پرتقالی ( یا پیگمنت میدل کروم) و زرد معدنی لیمویی می شناسیم.

پیگمنت زرد کرومی که آمایش سطحی نشده باشد نسبت به دما و نور و آلودگی های سولفور دی اکسید مقاومت خوبی ندارد. آمایش سطح می تواند با ترکیبات تیتانیوم، سریم، آنتیموان و سیلیکون انجام شود. کارخانجات گرید های مختلفی از پیگمنت زرد کروم با مقاومت های نوری، دمایی و مقاومت به اکسید سولفور متفاوت تولید می نمایند. به عنوان نمونه شرکت دوپنت با ترکیبات آلومینیوم، تیتانیوم و منگنز آمایش سطحی را انجام می دهد. همچنین دوپنت گریدهای بهبود یافته با آمایش سیلیکات دارد. شرکت بایر آمایش سطح را در فاز مایع با ترکیبات سیلیکاتی، قلع، آنتی موان و روی انجام می دهد. همچنین شرکت های بی آ اس اف و هیوباخ پروسه های مرتبط به خود را دارند.

کاربردها:

پیگمنت های زرد کروم معمولا در پوشرنگ، کویل کوتینگ و صنعت پلاستیک استفاده می شوند. به علت پخش پذیری خوب و جذب روغن پایین، پشت پوشی، قدرت رنگ دهی، براقیت و توانایی حفظ براقیت مورد توجه هستند. پیگمنت های معدنی زرد کروم در صنعت رنگ های اتومبیلی و صنعتی زرد سهم قابل توجهی را به خود اختصاص می دهند.

پیگمنت های کرومی که سطح آن ها با سیلیکات آمایش شده است دارای مقاومت حرارت بالا بوده و در صنعت پلاستیک اهمیت بسزایی دارند. اصولا مقاومت های عمومی این پیگمنت ها در حالتی که در پلاستیک قرار دارند نسبت به حالت آزاد بیشتر است.

واردات پیگمنت زرد پرتقالی و لیمویی

شاید بتوان آشنا ترین کاربرد پیگمنت زرد کروم را در خط کشی های ترافیکی یافت. با توجه به در معرض نور خورشید بودن این کاربرد بهتر است برای رنگ های ترافیکی از پیگمنت های کروم اصلاح سطحی شده مناسب استفاده کرد.

شرکت توسعه پردیس سبز نماینده شرکت آناپامANUPAM هند می باشدو پیگمنت های معدنی زرد پرتقالی، پیگمنت معدنی زرد لیمویی و نارنجی اسکارلت را از این شرکت وارد می کند. آمایش مناسب این پیگمنت ها آن ها را برای کاربرد در انواع رنگ ها، پلاستیک، خمیر های چاپ، چاپ چرم، چرم های مصنوعی، صنعت کاغذ مناسب ساخته است.  این پیگمنت ها مقاومت به اسید خوب اما مقاومت به قلیای متوسط دارند. مقاومت نوری گرید معمول پیگمنت زرد پرتقالی و لیمویی 7 و برخی گرید های خاص تر آناپام 8 می باشد.

نکات فنی و کاربردی

در استفاده از پیگمنت های معدنی زرد کروم بایستی به چند نکته دقت نمود. با وجود اینکه این پیگمنت ها در خانواده پیگمنت های معدنی هستند اما برای کاربردهایی که مقاومت دمایی بسیار بالا نیاز دارند نظیر صنعت سرامیک دچار احیا و تغییر رنگ و قابل استفاده نمی باشند. در صنعت رنگ های نسوز بایستی گرید های بسیار ویژه از این پیگمنت را استفاده نمود که علاوه بر آمایش های خاص در ساختار کریستالی آن ها نیز تغییراتی اتفاق افتاده است. برای کاربرد هایی که زیر 250 درجه هستند مانند کاربرد در رنگ های صنعتی و صنعت پلاستیک بایستی حتما دما و زمان در معرض حرارت قرار گیری مورد توجه قرار گیرد تا تیره شدن برای پیگمنت اتفاق نیفتد.

در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات تکمیلی در خصوص پیگمنت های شرکت توسعه پردیس سبز با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید:

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

برای مشاهده فایل مشخصات فنی  اینجا کلیک کنید

مراجع:

Industrial Inorganic Pigments. Chap.3, Edited by G. Buxbaum and G. Pfaff, WILEY-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, Weinheim, 2005, ISBN: 3-527-30363-4.

https://www.anupamcoloursacci.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *