پیگمنت, پیگمنت های آلی, مقالات

پیگمنت آبی Pigment Blue 15

پیگمنت آبی 15 P.B.15، نوعی پیگمنت آلی است که به عنوان ماده افزودنی رنگزا برای ایجاد رنگ آبی تیره در محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب آلی از اتم های کربن، هیدروژن، مس و نیتروژن تشکیل شده است؛ در ساختار مولکولی این ترکیب آلی، حلقه های بنزِنی و حلقه های نیتروژن دار زیادی وجود دارند که باعث ایجاد طیف رنگ آبی درخشانی می شوند.

در بازار مواد شیمیایی و معدنی، پیگمنت آبی PB15 با نام رایج Pigment Blue 15 شناخته می شود؛ برای این ترکیب آلی، عناوین مشابهی مانند Blue BGS، Blue GLA، Blue P5B و BT 4651 نیز بیان شده است.

خواص فیزیکی و شیمیایی پیگمنت آبی P.B.15

پیگمنت آبی PB15، از خانواده ترکیبات فتالوسیانین ها است و به طور معمولی یک پودر آلی بدون بو است که اغلب به رنگ آبی تیره وجود دارد. فرمول مولکولی پیگمنت آبی 15 به صورت C32H16CuN8 نمایش داده می شود. وزن مولکولی ترکیب PB15 برابر با 576/07 است؛ pH آن برابر با 7 است. دانسیته این پودر آبی رنگ برابر با 1/5 و درصد رطوبت برای آن کمتر از 1 % است؛ پیگمنت آلی PB15 در آب تقریباً نامحلول است. ساختار مولکولی گسترده برای پیگمنت PB15 به صورت زیر می باشد:

(29H,31H-phthalocyaninato(2-)-N29,N30,N31,N32)copper

پودر آلی آبی PB15 در مصارف صنعتی به عنوان یک افزودنی رنگزا مورد استفاده قرار می گیرد. رنگدانه مورد استفاده در مستربچ ها و پی وی سی رنگی، تولید انواع رنگ صنعتی، رزین، پوشش های صنعتی، رنگ ها و جوهر رنگی و صنایع تولید محصولات پلاستیکی و … ، از مهم ترین موارد استفاده پیگمنت PB15 می باشند.

 پیگمنت آبی P.B.15 با ساختار حلقوی ویژه، درخشندگی فوق العاده ای در محدوده رنگ آبی تیره در محصولات ایجاد می کند و مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع حلال ها و مواد شیمیایی از خود نشان می دهد.

هدایت الکتریکی برای ترکیب P.B.15 کمتر از 400 اهم ثانیه بر سانتی متر اندازه گیری شده است؛ میزان جذب روغن برای این پیگمنت آلی، 35 تا 45 % ثبت شده است؛ سایر خصوصیات فیزیکی PB15 عبارتند از: مقاومت در برابر اسیدها، مقاومت در برابر بازها، مقاومت در برابر بنزن، مقاومت در برابر استرها، مقاومت در برابر الکل  ها، مقاومت در برابر کتون ها، پایداری حرارتی، 220 درجه سانتی گراد، درخشندگی نوری.

بسته های حاوی ترکیب پیگمنت هندی PB15 باید در شرایط معمولی، دمای اتاق و به دور از منابع گرما یا رطوبت نگهداری شوند. البته این ماده قابلیت اشتعال پذیری ندارد اما توصیه می شود چنانچه غبارات آن در فضا منتشر شد، به سرعت بقایای آن را با یک ماده جاذب یا مرطوب جمع آوری نمود و از پخش شدن گرد و غبار پودر PB15 جلوگیری کرد.

این ماده خطر زیست محیطی و آلایندگی حاد در پی نخواهد داشت، اما توصیه می شود از رها کردن پسماندهای حاوی این ماده آلی در خاک، آب یا طبیعت جداً خودداری شود. اگر این پودر آلی با پوست فرد تماس پیدا کرد باید محل تماس را به سرعت با آب و صابون شستشو داد.

خرید و فروش پیگمنت آبی 15

خرید و فروش پیگمنت هندی PB15 در بسته های 25 کیلوگرمی انجام می شود. بنابر تقاضای مشتریان و مصرف کنندگان این پیگمنت آلی، بسته بندی های بزرگ تر در کیسه های جامبو تهیه می شوند. برای دریافت قیمت پیگمنت آلی آبی PB15 و خرید آن می توانید با مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز تماس حاصل فرمایید.

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

یا با کلیک در اینجا هم اکنون سفارش خودتون را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *