پیگمنت, پیگمنت های آلی, مقالات

پیگمنت نارنجی Pigment Orange 13

پیگمنت نارنجی 13، پیگمنت آلی نارنجی P.O.13 یا Pigment Orange 13، از انواع پیگمنت های صنعتی است که به عنوان ماده افزودنی و برای ایجاد رنگ نارنجی در محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. این پیگمنت آلی از خانواده ترکیبات آلی پیرازول می باشد و با نام های متداول Orange 13، Orange g، Kromon orange g و Fast Orange g شناخته می شود. از پودر آلی PO13 در صنایع تولید محصولات پلاستیکی، تولید رنگ های هنری، جوهرسازی، رنگرزی نساجی و در صنایع رنگ و پوشش های صنعتی به عنوان رنگدانه مورد استفاده در مستربچ ها و پی وی سی رنگی، استفاده فرآوان می شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی پیگمنت آلی نارنجی PO13

پیگمنت آلی PO13 به شکل پودر آلی نارنجی رنگ تا نارنجی تیره، بدون بو، با وزن مولکولی 629/49 است؛ وزن مخصوص آن در حدود 1/31 تا 1/60 بوده و در آب نامحلول است؛ نقطه ذوب ترکیب PO13 در محدوده دمایی 322 تا 332 درجه سانتی گراد گزارش شده است؛ فرمول مولکولی این ترکیب آلی به شکل C22H24Cl2N8O2 نمایش داده می شود؛ البته در سیستم نامگذاری آیوپاک، برای ترکیب نارنجی آلی 13 نام زیر معرفی شده است:

3H-Pyrazol-3-one, 4,4′-[(3,3′-dichloro[ 1,1′-biphenyl]-4,4′- diyl) bis (azo)] bis[2,4-dihydro- 5-methyl-2-phenyl

ساختار مولکولی پیگمنت آلی نارنجی P.O.13 را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

سایر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این پیگمنت به شرح زیر است: این رنگدانه در آب، نامحلول است؛ میزان جذب روغن برای ترکیب PO13 ، 40 میلی لیتر در 100 گرم ماده است؛ مقدار pH محلول پیگمنت آلی PO13 ، 6 تا 7 تعیین شده است.

 مقاومت در برابر رطوبت و آب، 4؛ مقاومت در برابر اسیدها، 4؛ مقاومت در برابر الکل ها، 4؛ مقاومت در برابر استرها، 4؛ مقاومت در برابر قلیاها، 4 و مقاومت در برابر بنزن، 4.  پایداری حرارتی این پودر نارنجی رنگ برابر با 180 درجه سانتی گراد است و درخشندگی فوق العاده ای را برای محصولات ایجاد می کند (برابر با 6). با توجه به مواردی که در فوق ذکر شد، استفاده از پیگمنت آلی PO13 در مواردی که مواد شیمیایی مختلف سر و کار داشته و درخشندگی خاصی در طیف نارنجی نیاز داشته باشد، گزینه بسیار مناسبی است.

نکاتی را باید در مورد استفاده ایمن و کاربردی پیگمنت آلی PO13 رعایت نمود؛ پیگمنت چینی نارنجی آلی PO13 ، اثرات قابل اشتعال ندارد اما بسته بندی حاوی این پودر زرد رنگ باید در جای خشک و خنک و در دمای اتاق نگهداری و ذخیره شوند؛ این ترکیب ممکن است در دماهای بسیار بالا به سرعت تجزیه می شود و ترکیبات نامطلوب ایجاد کند؛ دفع پسماندهای حاوی PO13 باید طبق قوانین هر منطقه انجام شود و بسته بندی های این محصول در جای خشک و خنک نگهداری گردد. استنشاق غبارات حاصل از این پودر آلی می تواند در دراز مدت موجب تحریک سیستم تنفسی فرد شود.

بر اساس یافته های دیتا شیت برای ترکیب PO13، به دلیل اینکه این پیگمنت آلی در آب نامحلول است، اثرات خطرناکی برای محیط زیست ایجاد نمی کند و در صورتیکه بنا برا اتفاق، مقادیر کم این ماده به آب یا خاک وارد شود، توسط گیاهان جذب می شود و در فرآیندهای دیگری به مصرف می رسد.

برای این پیگمنت نارنجی رنگ، هیچ اثرات خطرناک یا مسمومیت برای افراد به ثبت نرسیده است اما توصیه می شود برای کار با این ترکیب حتماً از عینک، ماسک و دستکش لاستیکی استفاده شود؛ در صورتی که این ماده با پوست فرد و چشم او تماس پیدا کرد، محل تماس فوراً با آب شسته شود؛ اگر غبارات ناشی از این ماده نیز به طور تصادفی استنشاق شد، باید فرد را به سرعت در معرض هوای آزاد قرار داد. اگر علائم حادی مشاهده شد بهتر است فرد مصدوم را سریعاً به مرکز درمانی رساند.

خرید و فروش پیگمنت نارنجی 13

خرید و فروش پیگمنت آلی نارنجی P.O.13 در بسته بندی های 25 کیلوگرمی انجام می شود اما بنابر تقاضای مشتریان، آلی PO13 در حجم های بیشتر و در بسته های بزرگ تر آماده می شوند و به فروش می رسند. برای دریافت قیمت پیگمنت آلی نارنجی PO13 می توانید با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز تماس حاصل کنید.

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

برای مشاهده فایل مشخصات فنی و ثبت سفارش آنلاین اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *