پیگمنت, پیگمنت هایی با عملکرد ویژه, صدفی, مقالات

پیگمنت های صدفی pearlescent pigment

پیگمنت­ های صدفی ذرات بسیار نرمی هستند که به شکل رنگ­ های متالیک، مرواریدی، هاله، های لایت و براق در اطراف ما وجود دارند. ظاهر این رنگ ­ها به زاویه دید ما بستگی دارد و زمانی از این رنگ ­ها استفاده می­شود که درخشش نرم، اطلسی یا  فروغ فلزی مطلوب به نظر برسد.
معمولا پیگمنت­ های صدفی از پوشاندن سطحی دی اکسید تیتانیم (TiO2) بر روی میکا با پیش ماده شیمیایی تیتانیم به دست می ­آیند. افکت صدفی این پیگمنت ها نتیجه تداخل نور منعکس شده از سطوح مختلف پیگمنت است. این مقاله به مهم­ترین ویژگی­ های پیگمنت­ های صدفی و کاربرد آنها می ­پردازد و به بازارهای در حال رشد آنها اشاره می­کند. تلاش برای نوآوری و تولید محصولاتی حاوی این پیگمنت­ ها می­تواند عاملی برای کسب مزیت رقابتی صنایع مختلف در بازارهای امروزی باشد.

 

کاربردهای پیگمنت ­های صدفی

کاربرد در رنگ ­آمیزی
با استفاده از پیگمنت ­های ریز صدفی می­توان رنگ­ های صدفی تولید کرد. در این رنگ­ ها مقادیری از پیگمنت­ های صدفی با لاک شفاف یا پودر پوششی شفاف مخلوط و رنگ تهیه می­شود. این فرمول برای لعاب ­های گوناگون نیز قابل استفاده است.  پیگمنت­ های صدفی در گریدهای مختلف در بازار عرضه می­شوند که هر کدام به یک افکت خاص منجر می­­شوند که با توجه به کابرد آنها باید گرید مناسب را انتخاب کنید. این پیگمنت­ ها برای پوشش الکترواستاتیکی مناسب هستند. غلظت پیگمنت در رنگ­ ها به نوع رنگ ­آمیزی (برای مثال خودرو، صنایع ساختمانی، پلاستیک یا پوشش ­های پودری) و فرایند رنگ ­آمیزی یا پوشاندن وابسته است.بهتر است قبل از مخلوط کردن پیگمنت­ های صدفی در تمامی کاربردها آنها را با یک عامل مرطوب کننده مناسب تر کنید تا پراکندگی رنگ بهتری به دست آورید.

کاربرد در جوهر چاپ
کاربرد پیگمنت­ های صدفی برای جوهرهای چاپ امر متداولی است. با افزودن پیگمنت­ های صدفی به جوهر چاپ جوهرهای صدفی تهیه می­شوند و بسته به فرایند چاپ و چیزی که چاپ می­شود، غلظت پیگمنت­ ها در جوهر چاپ تغییر می­کند.

کاربرد در کاغذ
پیگمنت­ های صدفی برای استفاده در انواع کاغذهای پوششی و خاص مانند کاغذهای تبلیغاتی، تقویم، کاغذ دیواری و کاغذهای درخشان مخصوص بسته ­بندی گزینه­ های بسیار مناسبی هستند. در این زمینه افکت­ هایی با رنگ­ های سفید نقره­ای، طلایی و براق طرفداران زیادی دارد.

کاربرد در چرم
پیگمنت­ های صدفی در جوهرهای چاپ مخصوص چرم و چرم مصنوعی PU/ PVC به خوبی جواب می ­دهند. همچنین این پیگمنت ها را می­توان به صورت مستقیم به رزین ­های شفاف قبل از تراشیدن آنها افزود. موارد بالا بیشترین زمینه­ های کاربرد پیگمنت ­های صدفی است. همچنین این پیگمنت­ ها در درون و به عنوان پوشش مواد دیگری مانند رس، پلیمر، فلز و غیره به کار می­روند.
مهم­ترین ویژگی­ های پیگمنت­ های صدفی
– با جوهر چاپ و مواد پوششی ترکیب می­شوند.
– برای جوهرهای چاپ انواع مواد بسته بندی مناسب هستند زیرا بو نمی ­دهند و به درون بسته بندی مهاجرت نمی­ کنند.
– پیگمنت ­هایی معدنی و سازگار با محیط زیست هستند.
– مقدار فلزات سنگین در آنها کم است.
– در آب و حلال­ های آلی نامحلول و نسبت به آنها مقاوم هستند و تجزیه نمی­شوند.
– از نظر شیمیایی خنثی هستند و با محلول­ های اسیدی و بازی واکنش نمی ­دهند.
– آنها دماهای 800- 400 درجه سانتیگراد را تحمل می­ کنند.
– از نظر زیست شناسی بی ضرر هستند و واکنش­های سمی نمی­ دهند به همین دلیل برای استفاده در بسته­ بندی مواد غذایی کاملاً ایمن هستند.
– حاوی هیچ عنصر فلزی نیستند و فلز مورد استفاده در آنها قبلاً اکسید شده است، بنابراین خطر واکنش با اکسیژن در آنها منتفی است، نارسانا هستند و خاصیت مغناطیسی ندارند.
– در برابر نور به خوبی مقاومت می­کنند.
– میزان جذب روغن در آنها 20±90 در 100 گرم است.
   بازار پیگمنت ­­های صدفی در جهان با توجه به افزایش گرایش ­ها برای مصرف رنگ­ های درخشان در خودرو و پوشش ­های صنعتی در حال گسترش و نوآوری­ ها در این حوزه بیشتر بر روی عملکرد و پایداری این مواد متمرکز است. اکنون این پیگمنت­ ها به صنعت مواد آرایشی و مراقبت­ های شخصی وارد شده ­اند. کرم­ ها، پودرها و لوسیون­ های بدن حاوی ذرات پیگمنت طبیعی صدفی بخشی از محصولاتی هستند که جایگزینی پایدار برای انواع محصولات شیمیایی مصنوعی و سمی در این حوزه معرفی می­شوند. این پیگمنت ­های جذاب در رنگ­ های نقره­ای، طلایی، مسی، برنز، آبی و بنفش صدفی و غیره برای پاسخگویی به نیازهای صنایع مختلف به بازار عرضه می­شوند.
برای مشاوره فنی و خرید انواع پیگمنت ها با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید
کارشناس فروش:
09120809581
کارشناس فنی :
09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *