پیگمنت, پیگمنت های آلی, مقالات

پیگمنت های فتالوسیانین phthalocyanine pigments

فتالوسیالین­ ترکیبی آلی، آروماتیک، بزرگ و چند حلقه­ ای (گروه پورفیرین) و به شکل کریستال رنگی سبز آبی است. ساختار شیمیایی و الکترونی این ماده باعث شده است تا خواص رنگ­بخشی داشته باشد و پایه رنگ­ های فتالوسیانین قرار بگیرد؛ رنگ ­هایی که به دو شکل دای و پیگمنت وجود دارند.
از زمان کشف رنگ ­های طبیعی فتالوسیانین در سال 1928 تا کنون پیگمنت­ های فتالوسیانین­ بعد از پیگمنت­های آزو دومین گروه پیگمنت ­های مصنوعی را تشکیل می­دهند که در بازارهای مصرف جهانی طرفداران زیادی دارند زیرا این پیگمنت­ ها در برابر عوامل گوناگونی که دیگر پیگمنت­ ها را تحت تاثیر قرار می­دهد، مقاوم هستند. این مقاله ویژگی­ها وکاربرد­های چنین پیگمنت­هایی را شرح می­دهد.

ویژگی­ها و انواع پیگمنت­های فتالوسیالین
پیگمنت­ های فتالوسیانین از نظر ساختار شیمیایی به فتالوسیانین­ های فلزی، فتالوسیانین بدون فلز، مونوکلرو فتالوسیانین و پلی کلرو فتالوسیانین مس تقسیم می­شوند. فام رنگ فتالوسیانین مس، آبی تیره و فتالوسیانین سرب سبز مایل به زرد، فتالوسیانین فلزات منگنز، کبالت، مس، منیزیم، آهن، روی و نیکل آبی است. این پیگمنت­ ها در طبیعت وجود دارند اما برای مصارف تجاری تقریباً همگی سنتز می­شوند. فتالوسیانین مس مهم­ترین پیگمنت در این گروه است. شیمی این ترکیبات و چگونگی ساخت آنها مبحثی تخصصی است که برای آگاهی بیشتر می­توان به منابع موجود در این زمینه مراجعه کرد.

سه ویژگی پیگمنت­ های فتالوسیانین باعث تاثیر تجاری و موفق بودن آنها در بازار شده است: اول رنگ­ های زیبای آبی تا سبز درخشان این پیگمنت ­ها با قدرت رنگ­دهی بالای آنها. دوم، ثبات و پایداری شیمیایی قابل توجه آنها است. برای مثال فتالوسیانین مس تا دمای 580 درجه سانتیگراد را تحمل و در اسید سولفوریک غلیظ بدون تغییر باقی می­ماند. سوم، مقاومت عالی آنها در برابر نور است. در سایر پیگمنت­ ها وجود چنین ویژگی­ هایی در کنار هم بینهایت دشوار است اگر غیر ممکن نباشد. برای مثال کلروفیل (رنگ سبز طبیعی) به نور حساسیت دارد و گرما آن را تخریب می­کند و به مواد شیمیایی تا حدی واکنش می­دهد. بهتر است بدانید که پیگمنت­ های فتالوسیانین در برابر عوامل اکسید کننده مانند اسید نیتریک یا پرمنگنات پتاسیم ناپایدار هستند.

کاربرد­های صنعتی پیگمنت­ های فتالوسیانین
پیگمنت­ های فتالوسیالین برای رنگ­پوش ­ها و لاک ­های صنعتی، جوهر خودکار و ماژیک، جوهرهای انواع پرینترهای صنعتی و خانگی، قیر، آسفالت و کاغذ استفاده می­شوند. قسمت عمده ­ای از این پیگمنت­ ها به شکل تونر و پودر به فروش می­رسند و در مستربچ­ ها، پلاستیک ­ها، لاستیک­ ها، چرم و در رنگ­ های صنعتی به کار می­روند. صنعت نساجی، صابون و مواد شوینده، صنایع دریایی، خودرو، هوا فضا، صنعت ساخت و ساز مانند کاشی، موزاییک کاشی و سرامیک مشتریان این نوع پیگمنت­ ها هستند.

نکته ­ای که بد نیست در اینجا به آن اشاره کنیم این است که هر چند مزایای پیگمنت­ های فتالوسیانین اهمیت تجاری آنها را افزایش داده است اما یکی از معایب این پیگمنت­ ها تمایل به تشکیل بلور در مواجه شدن با حلال­ های معطر است. بنابراین در لعاب­ ها، نگارگری و لاک ­ها که حلال ­های معطر استفاده می­شوند، رنگ آبی درخشان این محصولات بلافاصله پس از تشکیل شدن ناپایدار خواهد شد و پس از مدتی به سمت کدر و ضعیف شدن پیش می­رود. چنین ضعفی از راه فرموله کردن ترکیبات فوق با حلال­های غیر آروماتیک به حداقل رسیده است اما این روش در کل رضایت بخش نیست زیرا مانع استفاده از حلال­های گوناگون و ارزان می­شود. مشکل دیگر امکان فولیکولاسیون (اتصال مجدد ذرات رنگ) این پیگمنت ­ها پس از فرایند دیسپرس شدن وجود دارد و رنگی که فولیکوله شود خواه لاک الکی خواه لعاب عملاً قابل استفاده نیست. راه کارهایی برای رفع این چالش بوجود آمده ­اند مانند استفاده از اسپری رنگ که فولیکول­ ها را بشکند. اما در این حالت هم ممکن است فولیکوله شدن مجدد رخ دهد اگر فیلم تشکیل شده نازک باشد یا سرعت عملیات به قدری کند باشد که با سرعتی که فولیکول­ها تشکیل می­شوند، برابر باشد. پژوهش­ها در زمینه رفع این چالش­ها ادامه دارد.

پویایی بازار پیگمنت­های فتالوسیانین

افزایش تقاضا برای رنگ ­ها و رنگ­پوش­ های صنعتی مقاوم باعث رشد بازار پیگمنت­ های فتالوسیالین در دهه ­های اخیر شده است. تقاضا برای این پیگمنت ­ها به علت پایداری فوق ­العاده و رنگ نباختن در برابر نور، حرارت و مواد شیمیایی رو به افزایش است. این امر به ویژه در صنعت ساخت و ساز رشد چشمگیری داشته است. به تازگی این پیگمنت­ ها به عنوان مواد اولیه در دستگاه ­ها (اجزاء) الکترونیکی، فوتو الکترونیکی و نوری مانند سی دی ها و سلول­ های خورشیدی آلی به کار می­روند و نتایج خوبی در این زمینه­ ها داشته­ اند.

 

 

برای مشاوره فنی و خرید پیگمنت های آبی و سبز فتالوسیانین با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید
کارشناس فروش:
09120809581
کارشناس فنی :
09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *