اکسید های آهن, پیگمنت, مقالات

پیگمنت زرد لیمویی کروم pigment lemon chrome

پیگمنت ها دانه های رنگی یا همان پودرمعدنی هستند که در صنایع مختلف به منظور ایجاد رنگ در محصولات تولیدی به کار می روند. پیگمنت با نام رنگدانه نیز در بازار شناخته می شود و دارای طیف وسیع و متنوع رنگ برای صنایع مصرف کننده هستند.

پارامترهای زیادی برای انواع پیگمنت تعریف می شوند؛ خواص و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی، اندازه ذرات، حلالیت در آب و سایر حلال های شیمیایی، دیسپرس شدن یا خاصیت پخش شدگی، ایجاد ضخامت مشخص از رنگ بر روی سطح، مقاوم بودن در برابر سایر مواد شیمیایی، مقاومت در برابر رطوبت هوا و نور خورشید و … از مهم ترین مواردی هستند که در استفاده از انواع پیگمنت ها و خرید پیگمنت معدنی باید مورد توجه قرار داد.

درباره پیگمنت زرد معدنی لیمویی

رنگدانه زرد معدنی لیمویی با ترکیب شیمیایی کرومات سرب (PbCrO4)  سال ها قبل به عنوان یک پیگمنت معدنی کشف شد. پس از کشف عنصر کروم توسط شیمیدان فرانسوی به نام لوییس واکویلین (Louis Vauquelin)، ترکیب شیمیایی کرومات سرب در آزمایشگاه سنتز شد و سپس استفاده از این ماده به عنوان یک ماده رنگزا در اوایل قرن نوزدهم آغاز شد. این پیگمنت معدنی زرد رنگ، از مخلوط شدن محلول های نیترات سرب و کرومات پتاسیم و تولید رسوب کرومات سرب زرد رنگ حاصل می شود. از آنجایی که کرمات سرب زرد رنگ به مرور زمان در اثر واکنش های اکسیداسیون، به رنگ تیره در می آید و حاوی عنصر سمی سرب نیز هست، لذا با یک عنصر دیگر به نام کادمیوم زرد لیمویی جایگزین می شود. در بخش بعدی این مطلب، مهم ترین پیگمنت های زرد معدنی لیمویی با نام های تجاری آن برای شما فهرست شده است.

انواع پیگمنت زرد معدنی لیمویی

انواع پیگمنت های زرد معدنی لیمویی که در بازار وجود دارند از عناصر مختلف تشکیل شده اند و بنابراین خواص متفاوتی هم دارند.

لیست کاملی از انواع رنگدانه های معدنی که به رنگ زرد لیمویی هستند عبارتند از:

•        پیگمنت های پایه آرسنیک مانند سولفور آرسنیک (As2S3)

•        پیگمنت های پایه بیسموت –PY184  مانند وانادات بیسموت (BiVO4)

•        پیگمنت های پایه کادمیوم PY37  – مانند سولفید کادمیوم (CdS)

•        پیگمنت های زرد پایه کروم یا lemon chrome – PY34 –  مانند کرومات سرب (PbCrO4)

•        پیگمنت های پایه سرب PY41 – مانند سرب – قلع با فرمول PbSnO4) و (Pb(Sn,Si)O3

•        پیگمنت های پایه آهن – مانند اکسید آهن منوهیدراته با فرمول (Fe2O3.H2O)

•        پیگمنت های پایه تیتانیوم – PY53

•        پیگمنت های پایه قلع مانند سولفور قلع (SnS2)

•        پیگمنت های پایه روی (زینک)PY36 –  مانند کرومات روی با فرمول (ZnCrO4)  با خاصیت سمی بودن و ضد خوردگی

انواع پیگمنت و کاربرد آن ها در صنایع

پیگمنت ها مسئول ایجاد رنگ در یک محصول هستند پیگمنت ها را بر اساس ماهیت ساختار مولکولی به دو دسته اصلی پیگمنت های آلی و معدنی دسته بندی می کنند. پیگمنت های معدنی به رنگ های مختلف یافت می شوند و معمولاً حاوی عناصر فلزات واسطه می باشند؛ از جمله انواع رنگدانه معدنی می توان به مواردی مانند پیگمنت های سفید، قرمز، نارنجی، سبز، آبی، لاجوردی، زرد لیمویی، زرد اخرایی، قهوه ای، سیاه و … اشاره کرد. به طور مثال، پیگمنت هایی که به رنگ های سیاه، اخرایی، قرمز، آجری و نارنجی هستند از خانواده ترکیب اکسید آهن می باشند.

صنایع تولید رنگ و رزین، تولید کنندگان انواع رنگ های ساختمانی رنگ ترافیک و هنری، صنایع شیمیایی، صنایع لاستیک، جوهرسازی، مواد آرایشی و بهداشتی، صنایع آب و فاضلاب، نساجی و رنگرزی از مهم ترین موارد مصرف انواع پیگمنت هستند.

هر کدام از انواع پیگمنت های معدنی یک ویژگی خاص دارند؛ به طور مثال می توان گفت پیگمنت سفید خالص که با نام اکسید تیتان یا اکسید تیتانیوم معروف است و یا پیگمنت سیاه که همان ترکیب کربن می باشد، جزو خالص ترین رنگدانه معدنی محسوب می شوند. این نوع پیگمنت ها حلالیت ناچیزی در حلال های آلی دارند و به عنوان غیرنفوذکننده به کار می روند.

خرید و فروش پیگمنت زرد لیمویی کروم

خرید و فروش پیگمنت هندی زرد معدنی لیمویی در بسته های 25 کیلوگرمی انجام می شود. بنابر تقاضای مشتریان و مصرف کنندگان این پیگمنت معدنی، بسته بندی های بزرگ تر در کیسه های جامبو تهیه می شوند. برای دریافت قیمت پیگمنت زرد معدنی لیمویی و خرید آن می توانید با مجموعه توسعه پردیس سبز تماس حاصل فرمایید.

برای مشاوره فنی و خرید پیگمنت زرد لیمویی کروم با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *