اکسید های آهن, پیگمنت, مقالات

اکسید آهن سیاه Iron oxide black

اکسید آهن مشکی (Black Iron Oxid Pigments)  یا پودر آهن سیاه در واقع ترکیب معدنی است که از سنگ آهن مگنتیت به دست می آید. از این ترکیب بسیار پر کاربرد در صنایع غیر سرامیکی مانند صنایع آرایشی – بهداشتی به عنوان رنگدانه استفاده می شود. سری پیگمنت های اکسید آهن(Iron Oxide Pigments)، ترکیباتی غیر سمی و مقاوم به رطوبت هستند و به همین دلیل به عنوان پیگمنت مورد نیاز انواع صنایع و در موارد مصرف در بتن و سیمان و … مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربردهای اکسید آهن مشکی 330

اکسید آهن سیاه معدنی در ساختار سنگ معدن آهن هماتیت به عنوان رنگدانه اصلی برای لعاب های محصولات سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب در ایجاد رنگ خام سیاه در لعاب اهمیت زیادی دارد؛ این رنگدانه معدنی پس از اینکه در دماهای بالا استخراج شد، قابلیت ایجاد رنگ لعابی را دارد و می تواند در این صنعت استفاده شود. پودر سیاه معدنی اکسید آهن دارای درصد خلوص بسیار عالی از Fe3O4 به میزان 98% و مگنتیت یا اکسید آهن سیاه با مقدار 99% می باشد. برخی از رنگدانه های ترکیب اکسید آهن مانند اکسید آهن مشکی به عنوان پیگمنت صنایع آرایشی – بهداشتی، برای محصولاتی که درجه بندی طیف رنگ اهمیت دارد، مورد استفاده قرار می گیرند. استخراج طبیعی اکسید آهن سیاه 330 برای مصارف صنعتی اهمیت دارد و تا جایی که امکان دارد از افزودن ناخالصی یا هر ماده دیگری به این رنگدانه جلوگیری می شود.

از کاربردهای مهم دیگر پیگمنت اکسید آهن مشکی، کاربرد به عنوان ممانعت کننده های خوردگی است؛ این رنگدانه برای ایجاد خاصیت ضد خورندگی در رنگ های صنعتی به آن ها افزوده می شود و سپس از رنگ محصول، برای رنگ آمیزی برج ها، پل ها و سازه های عظیم و غول پیکر فلزی استفاده می گردد.

کاربرد جالب و ویژه دیگری از اکسید آهن مشکی در حوزه علوم پزشکی و درمانی است؛ از این رنگدانه به عنوان عامل ایجاد کنتراست رنگ در تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، برای کاهش زمان آرام سازی پروتون ها (T2 , T1)  استفاده می شود. ماهیت پارامغناطیسی تشکیل شده از یک هسته کریستالی نامحلول در آب معمولاً توسط مگنتیت، در یک کنتراست فوق العاده مشاهده می شود. قطر متوسط هسته حدوداً از 4 تا 10 نانومتر است؛ این هسته کریستالی اغلب توسط یک لایه دگزامتین یا ترکیبات مشتقات نشاسته احاطه شده است. قطر ذرات هیدارته شامل اندازه کل ذره تشکیل شده می باشد.

خواص شیمیایی و فیزیکی اکسید آهن مشکی

ترکیب شیمیایی اکسید آهن مشکی، یک ماده معدنی با ساختار مولکولی Fe3O4 است که در طبیعت به شکل مگنتیت معدنی یافت می شود. یون های آهن 2 و 3 ظرفیتی در برخی از ترکیبات این ماده معدنی مشاهده می شود و به طور کلی به شکل پودر معدنی سیاه رنگ در بازار موجود است. اکسید آهن سیاه دارای خاصیت فرومغناطیسی است و می توان آن را در آزمایشگاه نیز سنتز نمود.

اکسید آهن مشکی در دو ساختار رایج Fe3O4 و یا FeO.Fe2O3 وجود دارد. جرم مولکولی اکسید آهن سیاه برابر با 231.533 گرم بر مول است؛ دانسیته آن، معادل 5 گرم بر سانتی متر مکعب و نقطه ذوب این ترکیب برابر با 1597 درجه سانتی گراد است؛ اکسید آهن سیاه در دمای 2623 درجه سانتی گراد می جوشد.

خرید و فروش پیگمنت اکسید آهن مشکی

مصارف گسترده ترکیب اکسید آهن مشکی 330 در صنایع در حال گسترش است به طوری که شرکت های زیادی در جهان در زمینه تولید، فروش و خرید اکسید آهن در حال فعالیت هستند. این ترکیب معدنی با درصد خلوص بالا و در بسته بندی های مختلف به بازار عرضه می شود؛ قیمت اکسید آهن نیز با توجه به همین عوامل تعیین می گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت اکسید آهن مشکی می توانید با مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز در تماس باشید.

برای مشاوره فنی و خرید اکسید آهن با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *