پیگمنت, پیگمنت های آلی, مقالات

پیگمنت زرد Pigment Yellow 13

پیگمنت زرد 13، پیگمنت زرد PY13 یا Pigment Yellow 13، یکی از انواع پیگمنت های صنعتی است که به عنوان ماده افزودنی و برای ایجاد رنگ زرد در محصولات متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. این پیگمنت آلی از خانواده ترکیبات آلی دی آزو می باشد و با نام های متداول دی آریل زرد(Diarylide Yellow)  و آریل آمید زرد (Arylamide Yellow) نیز شناخته می شود. از پودر آلی PY13 در صنایع تولید محصولات پلاستیکی، آرایشی – بهداشتی، لاستیک، جوهرسازی و در صنایع رنگ و پوشش های صنعتی به عنوان رنگدانه مورد استفاده در مستربچ ها و پی وی سی رنگی، استفاده فرآوان می شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی پیگمنت آلی زرد PY13

پیگمنت آلی PY13 به شکل پودر آلی زرد رنگ با وزن مولکولی 60/685 است؛ نقطه ذوب این ترکیب پرکاربرد آلی، برابر با 344 درجه سانتی گراد می باشد؛ قدرت رنگزایی این پودر در محصولات صنعتی تا میزان 95% الی 105% است و حداکثر تا 5/1 % در آب محلول می باشد.

فرمول شیمیایی پیگمنت زرد آلی PY13، فرمول شیمیایی دی آریل را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

درجه فراریت پیگمنت آلی PY13 در دمای 105 درجه سانتی گراد تا ماکزیمم 5/2 % است؛ چنانچه از این پودر در تولید رنگ های پوشش دهنده استفاده شود مقاومت نسبتاً بالایی در برابر سایر ترکیبات از خود نشان می دهد؛ مقاومت در برابر رطوبت و آب، مقاومت در برابر اسیدها، مقاومت در برابر الکل ها، مقاومت در برابر اتیل استات، مقاومت در برابر قلیاها و مقاومت در برابر زایلن. مقاومت حرارتی این پودر زرد رنگ برابر با 160 درجه سانتی گراد است. با توجه به مواردی که در فوق ذکر شد، استفاده از پیگمنت آلی PY13 در مواردی که با حرارت  های زیاد و دمای بالا سر و کار داشته باشند، گزینه بسیار مناسبی است.

وزن مخصوص پیگمنت آلی PY13، 5/1 گرم در میلی لیتر است و میزان جذب روغن برای آن، در حدود 35 تا 45 میلی گرم در 100 گرم است؛ مقدار pH محلول پیگمنت آلی PY13 ، 6 تا 7 تعیین شده و حداکثر رطوبت این پودر برابر با 1% اندازه گیری شده است.

نکاتی را باید در مورد استفاده ایمن و کاربردی پیگمنت آلی PY13 رعایت نمود؛ بقایای این ماده آلی را نباید به هیچ عنوان به سینک یا فاضلاب انتقال داد؛ چنانچه به صورت اتفاقی و تصادفی، مقداری از این پیگمنت آلی به مسیرهای عبور انتقال آب وارد شد، باید فوراً مسیر مورد نظر با مواد جاذب و مرطوب کننده شستشو داده شود؛ این کار برای جلوگیری از منتشر شدن غبارات ناشی از این ماده آلی مؤثر خواهد بود.

پیگمنت زرد آلی PY13، اثرات قابل اشتعال ندارد اما بسته بندی حاوی این پودر زرد رنگ باید در جای خشک و خنک و در دمای اتاق نگهداری و ذخیره شوند؛ برای این پیگمنت زرد، هیچ اثرات خطرناک یا مسمومیت برای افراد به ثبت نرسیده است اما در صورتی که این ماده با پوست فرد و چشم او تماس پیدا کرد، محل تماس فوراً با آب شسته شود؛ اگر غبارات ناشی از این ماده نیز به طور تصادفی استنشاق شد، باید فرد را به سرعت در معرض هوای آزاد قرار داد. اگر علائم حادی مشاهده شد بهتر اس فرد مصدوم را سریعاً به مرکز درمانی رساند.

خرید و فروش پیگمنت زرد 13

خرید و فروش پیگمنت P.Y.13 در بسته بندی های 25 کیلوگرمی در بازار مواد شیمیایی انجام می شود، البته بنا بر سفارش مشتریان و مصرف کنندگان این ترکیب آلی، چنانچه میزان درخواستی آن ها برای خرید پیگمنت P.Y.13، در حد تناژ باشد، شرکت های بازرگانی مواد شیمیایی درخواست خریداران را به صورت اختصاصی ثبت کرده و سپس P.Y.13 را از تولید کننده خریداری و وارد کشور می کنند. برای دریافت قیمت پیگمنت زرد آلی P.Y.13 و خرید آن می توانید با مجموعه توسعه پردیس سبز تماس حاصل فرمایید.

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

برای مشاهده فایل مشخصات فنی  اینجا کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *