پیگمنت, پیگمنت های آلی, مقالات

پیگمنت آبی 15:4 Pigment Blue

پیگمنت آبی 15:4، P.B.15:4، نوعی پیگمنت آلی است که به عنوان ماده افزودنی رنگزا برای ایجاد رنگ آبی روشن در محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب آلی از اتم های کربن، هیدروژن، مس و نیتروژن تشکیل شده است؛ در ساختار مولکولی این ترکیب آلی، حلقه های بنزِنی و حلقه های نیتروژن دار وجود دارند که باعث ایجاد طیف رنگ آبی درخشانی می شوند.

در بازار مواد شیمیایی و معدنی، پیگمنت آبی PB15:4 با نام رایج Pigment Blue 15:4 شناخته می شود؛ برای این ترکیب آلی، عناوین مشابهی مانند Pigment Alpha Blue، BT 4651، Blue P5B و phthalocyanine Blue 15:4 نیز بیان شده است.

خواص فیزیکی و شیمیایی پیگمنت آبی P.B.15:4

پیگمنت آبی PB15:4، از خانواده ترکیبات فتالوسیانین ها است و به طور معمولی یک پودر آلی بدون بو است که اغلب به رنگ آبی روشن وجود دارد. فرمول مولکولی پیگمنت آبی 15:4 به صورت C32H16CuN8 نمایش داده می شود. وزن مولکولی ترکیب PB15:4 برابر با 576/07 است؛ pH آن در حدود 7 است. دانسیته این پودر آبی رنگ برابر با 1/5 و درصد رطوبت برای آن کمتر از 1 % است؛ پیگمنت آلی PB15:4 در آب تقریباً نامحلول است. ساختار مولکولی گسترده برای پیگمنت P.B.15:4 به صورت زیر می باشد:

پودر آلی آبی PB15:4 در مصارف صنعتی به عنوان یک افزودنی رنگزا مورد استفاده قرار می گیرد. رنگدانه مورد استفاده در مستربچ ها و پی وی سی رنگی، تولید انواع رنگ صنعتی، رزین، پوشش های صنعتی، رنگ ها و جوهر رنگی، تولید رنگ صنعتی آلکیل آمید، تولید رنگ های لاکی و صنایع تولید محصولات پلاستیکی و … ، از مهم ترین موارد استفاده پیگمنت PB15:4 می باشند. پیگمنت آبی PB15:4 با ساختار حلقوی ویژه، درخشندگی فوق العاده ای در محدوده رنگ آبی در محصولات ایجاد می کند و مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع حلال ها و مواد شیمیایی از خود نشان می دهد.

هدایت الکتریکی برای ترکیب PB15:4 کمتر از 400 اهم ثانیه بر سانتی متر اندازه گیری شده است؛ میزان جذب روغن برای این پیگمنت آلی، 30 تا 40 % ثبت شده است؛ سایر خصوصیات فیزیکی PB15:4 عبارتند از: مقاومت در برابر اسیدها، مقاومت در برابر بازها، مقاومت در برابر بنزن، مقاومت در برابر استرها، مقاومت در برابر الکلها، پایداری حرارتی، 250 درجه سانتی گراد و درخشندگی نوری.

بسته های حاوی ترکیب پیگمنت هندی PB15:4 باید در شرایط معمولی، دمای اتاق و به دور از منابع گرما یا رطوبت نگهداری شوند؛ البته این ماده قابلیت اشتعال پذیری ندارد اما توصیه می شود چنانچه غبارات آن در فضا منتشر شد، به سرعت بقایای آن را با یک ماده جاذب یا مرطوب جمع آوری نمود و از پخش شدن گرد و غبار پودر PB15:4 جلوگیری کرد.

این ماده خطر زیست محیطی و آلایندگی حاد در پی نخواهد داشت، اما توصیه می شود از رها کردن پسماندهای حاوی این ماده آلی در خاک، آب یا طبیعت جداً خودداری شود. اگر این پودر آلی با پوست فرد تماس پیدا کرد باید محل تماس را به سرعت با آب و صابون شستشو داد.

خرید و فروش پیگمنت آبی 15:4

خرید و فروش پیگمنت هندی PB15:4 در بسته های 25 کیلوگرمی انجام می شود. بنابر تقاضای مشتریان و مصرف کنندگان این پیگمنت آلی، بسته بندی های بزرگ تر در کیسه های جامبو تهیه می شوند. برای دریافت قیمت پیگمنت PB15:4 و خرید آن می توانید با مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز تماس حاصل فرمایید.

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

یا با کلیک در اینجا هم اکنون سفارش خودتون را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *