پیگمنت, تعاریف مرسوم در صنعت, فرمولاسیون و ساخت, مقالات

تست اندازگیری پخش پیگمنت در پلیمر FPV, filter pressure value, dispersion of a colorant

با سلام خدمت تمامی همراهان توسعه پردیس سبز

در این ویدئو قصد داریم یکی از روش‌های اندازه‌گیری میزان پخش پیگمنت در پلیمرها را بر اساس استاندارد EN 13900 برای شما توضیح بدیم، اسم این روش FPV است.

برای انجام این تست نیاز به یک اکسترودر تک پیچ داریم که طول به قطرش بین 20 تا 30 و سنسور فشار هم در انتهای خط تعبیه شده باشد چرا که هدف ما در این تست ارزیابی تغییرات فشار هست. همچنین استفاده از فیلتر استاندارد در این تست ضروری میباشد.. پخش مناسب پیگمنت در بستر پلیمری از شروط لازم برای حصول خواص ظاهری مناسب هست به همین دلیل انجام تست و ارزیابی کیفیت پخش پیگمنت بسیار حائز اهمیت هست.

ابتدا باید زمان کافی داده بشود تا دستگاه به دمای  مورد نظر برسد این دما بستگی به پلیمر مورد استفاده دارد. بعد از این که دستگاه به دما رسید، مقدار کافی از پلیمر خالص داخل دستگاه ریخته و اجازه میدیم دستگاه کار کند و در همین حین فشار دستگاه رصد میشود.

وقتی قیف خالی شد و پیچ رو مشاهده کردیم نمونه‌ی تست را داخل قیف میریزیم، طبق استاندارد نمونه‌ی تست رو به دو روش میشه آماده کرد، یا نمونه‌ی 200گرمی و یا نمونه‌ی یک کیلوئی،نمونه‌ی 200 گرمی 5 گرم پیگمنت و 195 گرم پلیمر دارد، یعنی 2.5 درصد پیگمنت نمونه‌ی یک کیلوئی 80 گرم پیگمنت دارد و باقی پلیمر می باشد یعنی 8 درصد پیگمنت، اگه از مستربچ استفاده میکنید با توجه به این که مستربچ شما چند درصد پیگمنت دارد محاسبات رو انجام بدید که در نهایت مطابق با استاندارد پیگمنت اضافه کرده باشید.

وقتی نمونه را ریختیم فشار را انداره‌گیری میکنیم و مشاهده میکنیم با گذشت زمان و افزودن پیگمنت به سیستم فشار دستگاه زیاد میشود تا به یه فشار ماکزیمم برسه و اون فشار را هم یادداشت میکنیم.

وقتی نمونه داخل قیف تموم شد و مجددا پیچ مشخص شد، 100 گرم پلیمر خالص رو توی قیف میریزیم و اجازه میدیم تست ادامه پیدا کند.وقتی که مواد تموم شد تست هم به پایان رسیده است ، در نهایت مقدار FPV برابر با حاصل تقسیم اختلاف فشار ایجاد شده به وزن پیگمنت هست که طبق استاندارد 5 یا 80 گرم میتواند باشدو  اختلاف فشار هم اختلاف حداکثر فشاری که ایجاد شد و فشار اولیه دستگاه می باشد. هر قدر اختلاف فشار کمتر باشد یعنی پیگمنت فشار کمتری به دستگاه آورده و بهتر پخش شده و FPV کمتری به دست می آید.

پس FPV کمتر به معنای پخش بهتر پیگمنت است،  لازم به ذکر هست که در مقایسه‌ FPV پیگمنت‌های مختلف باید توجه داشته باشیم که  شرایط آزمون تا حد ممکن یکسان باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *