پیگمنت های آلی, مقالات

پیگمنت آبی لاجورد الترامارین Blue 29

پیگمنت لاجورد 29 P.B.29، نوعی پیگمنت معدنی است که به عنوان ماده افزودنی رنگزا برای ایجاد رنگ آبی لاجوردی تیره در محصولات صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب معدنی از اتم های سیلیسیوم، گوگرد، سدیم و آلومینیوم تشکیل شده است؛ در ساختار مولکولی این ترکیب معدنی، گروه سولفوسیلیکات وجود دارد که باعث ایجاد رنگ آبی لاجوردی بسیار زیبایی می شود.

در بازار مواد شیمیایی و معدنی، پیگمنت آبی لاجوردی PB29  با نام رایج Pigment Blue 29 شناخته می شود؛ برای این ترکیب آلی، عناوین مشابهی مانند Ultramarine Blue و Ultramarine Pigment Blue 29 نیز بیان شده است.

خواص فیزیکی و شیمیایی پیگمنت پیگمنت لاجورد PB29

پیگمنت لاجورد PB29، از خانواده ترکیبات سولفوسیلیکات ها است و به طور معمولی یک پودر معدنی بدون بو است که اغلب به رنگ آبی تیره وجود دارد. فرمول مولکولی پیگمنت لاجورد PB29 به صورت Al6Na8O24S3Si6 نمایش داده می شود. وزن مولکولی ترکیب PB29 برابر با 473/994  است؛ دانسیته این ترکیب برابر با 35/2 گرم بر سانتی متر مکعب و pH آن در حدود 6 تا 9 است. پیگمنت لاجورد PB29 در آب نامحلول است. ساختار مولکولی گسترده برای پیگمنت لاجورد PB29  به صورت زیر می باشد:

پودر معدنی لاجوردی P.B.29 اولترامارین، در مصارف صنعتی به عنوان یک افزودنی رنگزا مورد استفاده قرار می گیرد. رنگدانه مورد استفاده در مستربچ ها و پی وی سی رنگی، تولید انواع رنگ صنعتی، رزین، پوشش های صنعتی، رنگ ها و جوهر رنگی، تولید مصالح ساختمانی رنگی، رنگ های خوراکی، محصولات کشاورزی (به غیر از حشره کش ها) و صنایع تولید محصولات پلاستیکی و … ، از مهم ترین موارد استفاده پیگمنت PB29 می باشند.

ترکیب پیگمنت معدنی لاجورد PB29 در حلال های آلی نامحلول است و تا حداکثر دمای 350 درجه پایدار می باشد؛ در بالاتر از 350 درجه سانتیگراد، تجزیه می شود و ترکیبات سمی سولفید هیدروژن (H2S) و دی اکسید گوگرد (SO2) گازی شکل تولید می کند که هر دو برای سیستم تنفسی خطر آفرین هستند؛ بر  همین اساس، پایداری حرارتی پیگمنت PB29 را برابر با 400 درجه سانتی گراد تعیین کرده اند، زیرا در این دما، سولفور موجود در ترکیب معدنی، آزاد می شود. در دماهای بالاتر از 400 درجه، واکنش شیمیایی گرمازا ناشی از پیشرفت واکنش دی اکسید گوگرد اتفاق می افتد.

بسته های حاوی ترکیب پیگمنت PB29 باید در شرایط معمولی، دمای اتاق و به دور از منابع گرما یا رطوبت نگهداری شوند؛ البته این ماده قابلیت اشتعال پذیری ندارد. این ترکیب معدنی را نباید با اسید مخلوط کرد زیرا واکنش های شیمیایی در جهت آزاد سازی گازهای گوگردی انجام می شود؛ گازهای گوگردی به شدت اشتعال پذیر و سمی هستند.

این ماده خطر زیست محیطی و آلایندگی حاد در پی نخواهد داشت، اما توصیه می شود از رها کردن پسماندهای حاوی این ماده آلی در خاک، آب یا طبیعت جداً خودداری شود. اگر این پودر آلی با پوست فرد تماس پیدا کرد باید محل تماس را به سرعت با آب و صابون شستشو داد. از استنشاق غبارات ترکیب معدنی PB29 باید پرهیز شود؛ برای این هدف، افراد باید در هنگام کار با این ترکیب معدنی، از ماسک و عینک مخصوص استفاده نمایند.

خرید و فروش پیگمنت لاجورد 29 یا اولترامارین

خرید و فروش پیگمنت لاجورد PB29 در بسته های 25 کیلوگرمی انجام می شود. بنابرا تقاضای مشتریان و مصرف کنندگان این پیگمنت معدنی، بسته بندی های بزرگ تر در کیسه های جامبو از جنس پلی اتیلن تهیه می شوند. برای دریافت قیمت پیگمنت لاجورد PB29 و خرید آن می توانید با مجموعه توسعه پردیس سبز تماس حاصل فرمایید.

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

یا با کلیک در اینجا هم اکنون سفارش خودتون را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *