اکسید های آهن, پیگمنت, مقالات

اکسید آهن چیست؟ انواع و کاربردهای اکسید آهن Iron Oxide

اکسید آهن یک ماده جامد است که در شرایط کریستالی تشکیل می شود و از ترکیب آهن و اکسیژن در نسبت های مختلفی بدست آمده و به عنوان سنگ آهن ، رنگدانه و کاتالیزور به مصرف می رسد و در شانزده فرم موجود است.
آهن در فرم فلزی بر روی زمین ناشناخته است و آنچه می شناسیم تماما آلیاژ هایی است که از عنصر آهن تشکیل شده است؛ به طور مثال آهن نیکل که از بقای شهاب سنگ ها یا در سنگ های میزبان” درون سنگ های دیگر” فرم گرفته است. با این وجود عنصر آهن به عنوان چهارمین عنصر فراوان بر پوسته زمین با 5% شراکت در کنار عناصر دیگر و بیشتر به فرم سیلیکات و مواد معدنی کربناته یافت می شود.
سنگ آهن به عنوان یک سنگ معدنی در رگه های آهن یافت می شود که برای جداسازی آهن با خلوص بالاتر، از موانع ترمودینامیکی بهره می گیرند که این موانع عموما با خشک و آسیاب کردن یا ذوب کردن سنگ ها صورت می گیرند.

انواع سنگ آهن:

سنگ آهن با خلوص بالا در فرم مگنتیت ، هماتیت ، گوئتیت ، لیمونیت یا سیدریت یافت می شود که به ترتیب از 72 تا 48 درصد از شراکت آهن برخوردار اند. فرم های دیگر با خلوص کمتر هم در شرایطی عامیانه تر مثلا در خاک رس بدست می آیند.

تامین اکسید آهن با استفاده از منابع و روش های نامبرده صورت می گیرد. در صنعت از آهن عموما در فرم آهن اکسید شده استفاده می کنند که فرم هماتیت در این مصرف ، جایگاه بالاتری دارد؛ با این وجود انواع اکسید آهن هم به 16 دسته تقسیم می شود ، این 16 دسته بر اساس فرم شیمیایی به فرم های زیر شناخته می شوند:
در دسته Fe : FeO2 , FeO1
در دسته Fe2 : چهار فرم مختلف از آلفا تا اپسیلون با فرم شیمیایی Fe2O3
در دسته متغیر به ترتیب :  Fe13O19 , Fe25O32 , Fe5O7 , Fe5O6 , Fe4O5 , Fe3O4
همچنین در هیدرواکسید ها دو فرم : (Fe(OH)3) و  (Fe(OH)2) ازین 16 دسته به حساب می آیند.

مصارف اکسید آهن:

مصرف اکسید آهن به صورت رنگدانه به زمان های باستان باز می گردد و تا به امروز مصرف بیشتری هم پیدا کرده است؛ اکسید آهن این ویژگی را دارد که با افزایش دما دچار تغییر رنگ به طیف تیره شود و رنگ بندی آن از رنگ زرد تا، نارنجی، قرمز، قهوه ای و سیاه را شامل می شود. اکسید آهن قرمز تا 500 درجه سانتی گراد مقاومت دمایی دارد و با عملکرد آهک که امروزه در حال گسترش است رنگ آن در جهت افزایش عمقِ رنگ قرمز تغییر داده می شود.

مصارف این ماده به عنوان یک رنگدانه در اکثریت مصارف و صنایع رنگی شراکت دارد و به راحتی در حلال های روغنی حل می شود همچنین ویژگی های بارز این ماده علاوه بر ایجاد رنگ و مقاومت، با مقابله در برابر خوردگی در رنگ خاکستری با توانایی بیشتری همراه است؛ یا برای چسباندگی از مصارف پزشکی تا سرامیک به طور گسترده استفاده دارد و همچنین از آن به عنوان یک رنگدانه بهداشتی و خوراکی هم استفاده می شود.
شرکت توسعه پردیس سبز با تامین مواد اولیه اکسید آهن ، از عرضه کنندگان این ماده در بازار مواد است.

برای مشاوره فنی و خرید اکسید آهن با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید
کارشناس فروش:
09120809581
کارشناس فنی :
09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “اکسید آهن چیست؟ انواع و کاربردهای اکسید آهن Iron Oxide

  1. mahdavi گفت:

    اکسد آهن سبز میخوام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *