پیگمنت, پیگمنت های آلی, مقالات

پیگمنت بنفش Pigment violet 23

پیگمنت بنفش 23، پیگمنت آلی بنفش P.V.23 یا Pigment Violet 23، یکی از انواع پیگمنت های صنعتی است که به عنوان ماده افزودنی و برای ایجاد رنگ بنفش در محصولات متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. این پیگمنت آلی از خانواده ترکیبات دی اکسین ها می باشد و با نام های متداول Violet 23، Violet 6008 D، Dioxazine Violet، Pigment Violet RL و Fast Violet BN2 نیز شناخته می شود. از پودر آلی PV23 در صنایع تولید محصولات پلاستیکی، تولید جوهر های UV، جوهرهای پایه آب، صنایع پلاستیک و در صنایع رنگ و پوشش های صنعتی  و صنعت نساجی به عنوان رنگدانه مورد استفاده در مستربچ ها و پی وی سی رنگی، استفاده فراوان می شود. رنگ بنفش تولید شده توسط این پیگمنت آلی، جلوه ای درخشان و زیبا دارد.

خواص فیزیکی و شیمیایی پیگمنت آلی بنفش PV23

پیگمنت آلی PV23 به شکل پودر آلی به رنگ بنفش، بدون بو، با وزن مولکولی 588/482 است؛ نقطه ذوب ترکیب PV23 بالاتر از 400 درجه سانتی گراد به ثبت رسیده است؛ فرمول مولکولی این ترکیب آلی به شکل C35H23Cl2N3O2 نمایش داده می شود؛ البته در سیستم نامگذاری آیوپاک، برای ترکیب بنفش آلی 23  نام زیر معرفی شده است:

Diindolo[3,2-b:3′, 2′-m] triphenodioxazine, 8,18-dichloro-5,15-diethyl- 5,15-dihydro

ساختار مولکولی پیگمنت آلی P.V.23 را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

ساختار شیمیایی دی اکسازین (خانواده دی اکسازین ها) را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید:

حداکثر حلالیت این رنگدانه در آب کمتر از 1/5 % می باشد؛ میزان جذب روغن برای ترکیب PV23، 40 تا 50 میلی لیتر در 100 گرم ماده است؛ مقدار pH محلول پیگمنت آلی PV23، 6 تا 7 تعیین شده است و دانسیته محلول آن برابر با 1/5 می باشد؛ حداکثر فراریت بنفش 23 در دمای 105 درجه سانتی گراد، برابر با 2/5 % است؛ هدایت الکتریکی این ترکیب آلی کمتر از 500 اهم ثانیه تعیین شده است.

 سایر خصوصیات این ترکیب رنگی آلی عبارتند از: مقاومت در برابر رطوبت و آب، مقاومت در برابر اسیدها، مقاومت در برابر الکل ها، مقاومت در برابر استرها، مقاومت در برابر بنزن، مقاومت در برابر کتون ها، مقاومت در برابر قلیاها و مقاومت در برابر زایلن، پایداری در برابر نور.  پایداری حرارتی این پودر بنفش رنگ برابر با 250 درجه سانتی گراد است و درخشندگی فوق العاده ای را در طیف ارغوانی روشن برای محصولات ایجاد می کند.

نکاتی را باید در مورد استفاده ایمن و کاربردی پیگمنت آلی PV23 رعایت نمود؛ این ماده آلی قابل اشتعال نیست اما بهتر است بسته های پیگمنت هندی بنفش آلی PV23، در جای خشک و خنک و در دمای اتاق نگهداری و ذخیره شوند؛ دفع پسماندهای حاوی PV23 باید طبق قوانین هر منطقه انجام شود. از ریختن پسماندهای حاوی PV23 در فاضلاب، خاک و محیط زیست به شدت خودداری شود.

برای این پیگمنت بنفش رنگ، هیچ اثرات خطرناک یا مسمومیت برای افراد به ثبت نرسیده است اما توصیه می شود برای کار با این ترکیب حتماً از عینک، ماسک و دستکش لاستیکی استفاده شود؛ در صورتی که این ماده با پوست فرد و چشم او تماس پیدا کرد، محل تماس فوراً با آب شسته شود؛ اگر غبارات ناشی از این ماده نیز به طور تصادفی استنشاق شد، باید فرد را به سرعت در معرض هوای آزاد قرار داد. اگر علائم حادی مشاهده شد بهتر است فرد مصدوم را سریعاً به مرکز درمانی رساند.

خرید و فروش پیگمنت بنفش 23

خرید و فروش پیگمنت هندی آلی PV23 در بسته بندی های 25 کیلوگرمی انجام می شود اما بنابر تقاضای مشتریان، در حجم های بیشتر و در بسته های بزرگ تر آماده می شوند و به فروش می رسند.

برای مشاوره فنی و خرید پیگمنت بنفش با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *