افزودنی ها, مقالات

اپتیکال برایتنر (Optical brightener)

اصول عملکرد روشن کننده های نوری یا درخشان کننده , براق کننده  سفید کننده  های نوری  اپتیکال برایتنر   Optical brightener

روشن کننده های نوری که در صنعت آن ها را با نام اپتیکال برایتنر می شناسیم دسته ای از پیگمنت های فلورسنت هستند که در محدود یووی (طول موج 360 تا 380) امواج نور را جذب کرده در محدوده 420 تا 460 نور ساطع می کنند. پروسه کردن این ترکیبات مشابه مواد رنگزا و پیگمنت ها به روش های سنتی برای پلیمر انجام می پذیرد.

کاربرد اپتیکال برایتنر

اصلی ترین کاربرد اپتیکال برایتنر برای پلیمر هایی نظیر پی وی سی، پلی استایرن، پلی استر و پلی یورتان می باشد. همچنین در پلیمر های طبیعی این ترکیب اثر سفید کنندگی ایجاد می کند. در کاربردهای رنگی مثل پاستل ها استفاده از اپتکال برایتنر خلوص رنگ را بالاتر برده و رنگ های خالص و زیباتری ایجاد می نماید. از دیدگاه مشتری محصول حاوی اپتیکال برایتنر حس محصول تازه تر و از نظر اکولوژیکی تمیز تری را القا می کند. اگرمحصول تحت نوری مانند نور مستقیم خورشید یا لامپ هایی که حاوی یووی هستند مشاهده شود اثرگذاری این افزودنی تشدید می شود.

بهتر است اپتیکال برایتنر در غلظت های توصیه شده استفاده شود تا بهترین اثر مشاهده شود و از آنجایی که ترکیبات جذب کننده نور یووی یا ترکیباتی که پشت پوشی دارند مانع از رسیدن یووی کافی به  ملکول های اپتیکال می شوند حضور این ترکیبات میزان توصیه شدن از روشن کننده نوری را بالا می برد.

به عنوان نمونه عملکرد ایده آل اپتیکال برایتنر به همراه سالونت دای نسبت به پیگمنت که پشت پوشی بیشتری دارد در درصد های کمتر ایجاد می شود.  همچنین در حضور ترکیباتی نظیر تیتان نیز میزان لازم از افزودنی نسبته به نمونه های فاقد تیتان به مراتب بیشتر می شود (تیتان هم جذب یووی دارد و هم پشت پوشی).

برای محصولاتی که پایداری نور یووی از آن ها انتظار داریم عملکرد روشن کننده نوری معمولا در حضور پایدار کننده های نور که از خانواده جاذب های یووی هستند کاهش می یابد در صورتی که عملکرد در حضور ترکیباتی که از خانواده HALS هستند کاهش نمی یابد و از دیگر سو سفیدی نمونه نیز بهبود می یابد.

درصد های پیشنهاد شده برای کاربردهای معمول در صنعت پلیمر

For transparentpolymers: 5 – 20 ppm (0.0005 – 0.002 %)
For coloredformulations: 20 – 100 ppm (0.002 – 0.01 %)
For whiteformulations: 100 – 1000 ppm (0.01 – 0.1 %)
For fiberapplications: 150 – 200 ppm (0.015 – 0.02 %)

برای راحتتر شدن اندازه گیری و کمک به یکنواختی پخش این افزودنی برخی تامین کنندگان یا تولید کنندگان اپتیکال برایتنر را با کلسیم کربنات به مقدار 5 تا 20% مخلوط می نمایند.

مورد دیگر در مورد حضور پلاستیسایزر در پلیمر به خصوص در پی وی سی می باشد که مهاجرت به سطح را می تواند افزایش دهد. در انتخاب یک اپتیکال برایتنر مناسب میزان تمایل به مهاجرت با توجه به محصول اهمیت بالایی دارد از دیگر سو اپتیکال ها در پلیمرهای مختلف می توانند حلالیت مقاومت نوری و مقاومت دمایی متفاوتی از خود نشان دهند. ترکیب دیگری که می تواند مهاجرت اپتیکال را تحت تاثیر قرار دهد ترکیبات آنتی استاتیک است.

در پلی اتیلن های سبک با MFI بسیار بالا احتمال پدیده blooming بالا می رود. مقاومت به تصعید این افزودنی برای پروسه رنگ کردن الیاف پلی استر بایستی مورد توجه قرار گیرد.

برای استفاده در الیاف پلی استر معمولا اپتیکال به صورت پودر یا دیسپرسیونی در اتیلن گلایکول یا به شکل مستربچ در یک پلیمر معمول است.

انواع اپتیکال برایتنر

شرکت توسعه پردیس سبز وارد کننده سه گرید از اپتیکال برایتنر مخصوص صنعت رنگ و پلاستیک می باشد که در صنعت با نام های OB-1، FP-127 و OB شناخته می شوند. در ادامه توضیحات مختصری در رابطه با این سه گرید آمده است.

OB-1
OB-1 یکی از معمول ترین روشن کننده های نوری در صنعت پلیمر است. از آنجایی که دمای ذوب آن حدود 355 تا 360 در جه سانتی گراد است در و در حلال های معمولی حل نمی شود در محصول نهایی پخش شده و همین امر مقاومت به مهاجرت خوبی برای آن ایجاد می کند. برای الیاف و انواع پلاستیک حتی کالاهایی که در دمای بالا باید عملکرد خود را حفظ نمایند مناسب است.

FP-127

FP-127 دیگر روشن کننده معمول در صنعت پلیمر است که از نظر ظاهری رنگی روشن تر از OB-1 دارد دمای ذوب آن حدود 220 درجه می باشد و برای انواع پلاستیک ها به خصوص PVC و پلی استایرن مناسب است. قیمت روشن کننده نوری  FP-127 بالاتر از OB-1 می باشد که می توان علت آن را روشن کنندگی قوی تر این ترکیب دانست. از آنجایی که دمای ذوب آن نزدیک محدوده پروسه کردن پلیمرهای معمول است پخش شوندگی بهتر از FP-127 نسبت به OB-1 انتظار می رود.

OB

OB محصول دیگری از خانواده روشن کننده های نوری است که علاوه بر صنعت پلاستیک در صنعت رنگ نیز کاربرد دارد. OB مشابه FP-127 و OB-1 در آب حلالیت بسیار ناچیزی دارد و از این رو در کاربرد های در تماس با آب از قطعه یا فیلم خارج نمی شود. OB دمای ذوب 201 تا 205 درجه دارد و برای پروسه کردن انواع پلیمرها نظیرPVCPEPSPPABS الیاف استاتی، رنگ، پوشش و مرکب چاپ مناسب می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید برگه اطلاعات فنی محصولات روشن کننده نوری شرکت توسعه پردیس سبز را در بخش واردات مشاهده نمایید.

برای سفارش انواع اپتیکال برایتنر ها و مشاوره  در انتخاب مناسب با کارشناس های ما در ارتباط باشید

کارشناس فروش:

09120809581

کارشناس فنی :

09120809582

مراجع:

A. Müller, Coloring of Plastics: Fundamentals – Colorants – Preparations, First edition, Hanser Gardner Publications, Inc2003, ISBN 1-56990-352-2.

www.basf.com

http://www.pa.clariant.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *