اخبار, اخبار پلاست

استفاده از مواد بازیافتی در تهیه‌ی الیاف پلی‌آمید نساجی!

BASF اخیرا محصول جدیدی را با نام تجاری Ultramid Ccycled به بازار عرضه کرده که جهت تولید الیاف نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصولات بر پایه‌ی مواد بازیافتی بوده که اخیرا موفق به اخذ استانداردهای مربوطه نیز شده‌اند. تولید آنها بر اساس بازیافت شیمیائی مواد پلاستیکی است که بازیافت آنها دشوار بوده است. مواد خام بازیافتی ابتدا وارد مجموعه می‌شوند و سپس در تولید این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آنها عموما از زباله‌های پلاستیکی خانگی، تایرها یا ضایعات فرآیندهای تولید قطعات پلی‌آمید استفاده می‌کنند و با استفاده از Pyrolysis و Cracking آنها را به محصولاتی در حد مواد نو تبدیل می‌کنند. محصولات بازیافتی BASF در حال حاضر با گواهی‌های ISCC PLUS و REDcert2 عرضه می‌شوند و BASF جهت ترویج و گسترش استفاده از محصولات بازیافتی در صنعت نساجی از سال 2020 مشغول به اخذ استانداردهای مختلف این حوزه است. آنها اعلام کرده‌اند با ارائه‌ی محصولات بازیافتی پلی‌آمید 6 و پلی‌آمید 66، قصد دارند در مصرف مواد خام فسیلی صرفه‌جوئی کنند و در عین حال، کیفیت و عملکرد محصولات را حفظ نمایند.

با استفاده از این روش‌ها علاوه بر مصرف کمتر مواد پایه نفتی و تولید کمتر CO2، مبانی اقتصاد گردشی رعایت شده و در هزینه‌های تولید صرفه‌جوئی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *