افزودنی ها, مقالات

اپتیکال برایتنر (Optical brightener)

اپتیکال برایتنر مواد شیمیایی سنتزی (مصنوعی) هستند  که به عنوان عامل سفید کننده شناخته می شود. این ماده به محلول یا پودرهای شست و شو اضافه می شود تا لباس ها سفیدتر و درخشنده تر به نظر آیند و بنابراین پاکیزه تر به نظر می آیند.

 کاربردهای اپتیکال برایتنر

عامل سفید کننده
عامل درخشندگی کاغذ( به عنوان پوشش یا استفاده در بافت داخلی کاغذ)
سفید کننده فیبر( به مواد پلیمری مذاب اضافه می شود)
سفید کننده پارچه
اصلاح کننده و درخشنده کننده  رنگ اضافه شده به فرمولاسیون آرایشی (رنگ مو)
این افزودنی اغلب برای بهبود رنگ ظاهری  پارچه،کاغذ،پلاستیک ،رنگ ،جوهر پرینتر ،و آرایشی  استفاده می شود و موجب سفید شدن  آنها می شود.  همچنین برای تشخیص نشت فاضلاب ،کمک به روش های تشخیص پزشکی و کشتن آفات کشاورزی استفاده می شود.

اپتیکال برایتنر در بسیاری از کاغذها به ویژه کاغذهایی  که درخشندگی  زیادی  دارند  استفاده می شود.
از اپتیکال برایتنر در محصولات آرایشی نیز استفاده می شود. از آن در فرمولاسیون رنگ های خاکستری و بلوند  استفاده می شود به صورتی  که این روشن کننده نه تنها باعث افزایش روشنایی و درخشش مو بلکه باعث اصلاح وبهبود رنگ نارنجی و زرد مو می شود بدون اینکه مو تیره شود.

نکات مربوط به فرمولاسیون OB-1

برای اینکه روشن کننده نوری بتواند بهترین عملکرد خود را نشان دهد، بایستی به بهترین نحو در پلاستیک پخش گردد. از آنجایی که مقدار این افزودنی در حد پی پی ام می باشد یکی از راهکارهای اطمینان از کیفیت پخش ساختن مستربچ با غلظت 1 تا 10 درصد و اضافه کردن مستربچ به فرمول می باشد.
میزان مورد نیاز از OB-1 در فرمولاسیون های پلیمر های شفاف به مراتب کمتر از پلیمرهای پشت پوش یا سفید شده با تیتان می باشد. برای پلیمرهای شفاف 25 تا 50 پی پی ام و برای پلیمرهای پشت پوش 100 تا 500 پی پی ام.
اگر در سیستم جاذب یووی وجود دارد احتمالا به درصد بالاتری از جاذب یووی نیاز خواهد بود چون عملکرد روشن کننده نوری با جذب امواج یووی و پس دادن امواج در ناحیه آبی محقق می شود.
استفاده از روشن کننده نوری می تواند ظاهر الیاف پلی استر حاصل از بازیافت پت و همچنین نایلون های درجه 2 را بهبود قابل توجهی بخشد.
OB-1 را صنایع غذایی فقط در جاهایی که محصول تماس مستقیم با ماده غذایی ندارد می توان به کاربرد. بایستی توجه نمود که محتوای روشن کننده نمی تواند بالاتر از 25 پی پی ام بوده و دما نباید بالاتر از 135 درجه سانتی گراد برود.

برای مشاوره فنی و خرید اپتیکال برایتنر و روشن کننده نوری با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز  درارتباط باشید
کارشناس فروش:
09120809581
کارشناس فنی :
09120809582

یا میتوانید از    اینجا   به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *