اخبار, اخبار پلاست

مهندسی الگوی سطح پوشش آب‌پایه با استفاده از تغییر در غلظت پیگمنت و دمای زیرآیند!

 

تا به حال دقت کرده‌اید که برخی حین خشک شدن برخی از پوشش‌ها، یکنواختی بیشتر است و در برخی حالت‌ها، الگوهای مشخصی روی سطح مشاهده می‌شود؟ محققین متوجه شده‌اند غلظت پیگمنت و دما بر نحوه‌ی تشکیل فیلم و تبخیر مایع اثرگذار است که موجب تفاوت در کیفیت سطح رنگ‌های خشک‌شونده می‌شود.

فرمولاسیون پوشش حاوی رزین، پیگمنت، مواد افزودنی، حلال و… است. به دلیل فرمولاسیون پیچیده‌ی این سیستم‌ها، فعل و انفعالات شیمیائی مختلفی در هنگام تبخیر قطرات رنگ رخ می‌دهد که گاهی اوقات می‌تواند منجر به الگوهای نامطلوب یا ترک‌های کوچک شود. به طور کلی هنرمندان و نقاشان خانه خواهان پخش و توزیع یکنواخت پیگمنت پس از اعمال پوشش هستند اما واقعا مشخص نیست که چگونه می‌توان با خشک شدن مایع از تشکیل الگوها جلوگیری کرد. محققین راموس و بارنتین عوامل تاثیرگذار روی تبخیر و تشکیل فیلم پوشش پایه آب را به همین منظور مورد بررسی قرار دادند.

حین خشک شدن پوشش در مراحل اولیه دو پارامتر با یکدیگر رقابت می‌کنند؛ جریان سیال به سمت داخل (از سطح گرم به سمت بالای قطره که سردتر است) و جریان سیال به سمت خارج (جریان موئینگی). با خشک‌شدن و افزایش ویسکوزیته‌ی فیلم، پیگمنت‌ها سر جای خود ثابت می‌شوند. آنها مشاهده کردند هم غلظت پیگمنت و هم دمای زیرآیند روی اندازه، شکل و الگوی قطره‌های خشک‌شده اثرگذار هستند. با افزایش غلظت پیگمنت و دما، الگوی خشک‌شدن قطرات در پوشش پایه آب یکنواختتر شد و دیگر ظاهر “نیمرو مانند” نداشت. محققان می‌گویند برای کنترل الگوی نهائی مورد نظر می‌توان غلظت پیگمنت و دمای سطح را تنظیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *