پیگمنت, پیگمنت هایی با عملکرد ویژه

اکسید آهن میکایی (MICACEOUS IRON OXIDE)

اکسید آهن میکایی که به اختصار آن را MIOمی گوییم گونه ای از اکسید آهن است که از نظر هندسی شبیه میکا ورقه ای بوده و کریستال های سازنده آن از جنس Fe2O3 می باشد. این ساختار لاملار وقتی که آسیاب می شود صفحات از روی هم جدا می شوند و سطح ذرات ایجاد شده صاف و براق و به شکل آینه های کوچک می باشد. این آینه های کوچک نور یووی را منعکس می کنند و همین موضوع از تخریب رزین توسط نور یووی به مقدار قابل توجهی جلوگیری می کند. همچنین پوشش های فرموله شده با MIO ظاهری با درخشش اسپارکلی (ستاره ای) دارند. پیگمنت های صفحه ای MIOمقاومت به نفوذ پوشش را نیز بهبود می دهند. به دلیل همین ویژگی ها یکی از پیگمنت های پرمصرف در صنایع رنگ های ضد خوردگی اکسید آهن میکایی می باشد.

اکسید آهن میکایی (MICACEOUS IRON OXIDE)

از دیگر دلایل محبوبیت MIO خنثی بودن، بی ضرر بودن و مقاومت های دمایی تا 1000 درجه است.

اکسید آهن میکایی معمولا در طیف های مشکی مایل به طوسی تا مشکی مایل به قهوه ای می باشد. بعضی از پوشش های MIO  مقداری فلیک آلومینیوم نیز دارند که ایجاد رنگ های روشن تر می کند.

MIO چگونه از سطح فولاد محافظت میکند؟

فولاد در حضور هوا و نمک ها ناپایدار بوده و دچار اکسایش می شود. اکسید آهن میکایی به دلیل اکسید بودن پایدار بوده و دچار اکسایش نمی شود. در بسیاری از ضد زنگ های سنتی که در بازار در رنگ های قرمز و قهوه ای وجود دارند نیز اکسید های آهن کروی معمول در نقش پیگمنت ضد خوردگی حضور دارند. اکسید آهن میکایی با داشتن ساختار ورقه ای گزینه مناسبتری نیز به شمار می رود زیرا که علاوه بر ماهیت شیمیایی به دلیل ماهیت فیزیکی نفوذ پذیری پوشش را کاهش می دهد. در بسیاری از سازه های فولادی نظیر پل ها مصرف پوشش های بر پایه MIOبسیار معمول است.

یکی از دلایلی که پیگمنت MIO را در پوشش های اپوکسی (که ذاتا مقاومت نوری های ضعیف تری دارند) بسیار معمول کرده بحث بلوکه کردن نور یووی و افزایش عمر بستر پلیمری می باشد.

اکسید آهن میکایی(MICACEOUS IRON OXIDE)

وقتی از پوشش های دارای MIOاستفاده می کنیم چه نکاتی اهمیت می یابد؟

پوشش های بر پایه اکسید آهن میکایی ذاتا به عنوان پوشش نهایی و دکوراتیو طراحی نشده اند از این رو زمانی که می خواهید آن ها را به عنوان لایه نهایی به کارببرید به نکات زیر توجه نمایید:

تغییر رنگ بین بچ های مختلف- اکسید آهن میکایی به دلیل استخراج از معدن بسته به تغییر کیفیت سنگ اولیه می تواند بچ به بچ مقداری تغییر رنگ از خود نشان دهد.

معمولا تطبیق رنگ با نمونه استاندارد برای پوشش های بر پایه  اکسید آهن MIOچندان معمول نیست زیرا که مشابه پیگمنت های صفحه ای دیگر در پوشش ها اثر فلیپ (تغییر رنگ با تغییر زاویه ) مشاهده می شود و تطبیق رنگ با یک نمونه دارای رنگ سالید دشوار است.

مورد دیگر در مورد  پیگمنت اکسید آهن میکایی تجهیزات اعمال پوشش است. لایه پوششی ایجاد شده با اسپری، قلمو یا رولر معمولا ظاهر متفاوتی روی کالای نهایی ایجاد می کند. حتی نوع اسپری های به کار رفته یا تغییر تنظیمات سر اسپری، فاصله دست و زاویه و موارد مشابه می تواند روی بافت، براقیت و رنگ فیلم نهایی تاثیر گذار باشد. حتی زمانی که پوشرنگ با یک تکنیک روی دو پنل کنار هم اعمال شود اما پنل ها تحت زاویه های مختلفی خشک شوند معمولا تغییر ظاهر مشاهده می شود. یکی از موارد دیگر نقاط همپوشانی نوارهای اسپری شده است.

در مقایسه با روش های دستی اعمال معمولا اسپری یکنواختی بالاتری ایجاد می کند زیرا که ذرات با جهت حرکت قلمو دچار آرایش یافتگی می شوند.

اکسید آهن میکایی(MICACEOUS IRON OXIDE)

موردی دیگری که در پوشش های حاوی MIOبه وجود می آید یکنواخت شدن نقاطی که تاچ آپ (اصلاح ناحیه ای با اعمال رنگ در نقاطی که پوشش به درستی اعمال نشده) شده اند با بقیه سطح می باشد. این مشکل تقریبا برای همه ی نوع پوشرنگ اتفاق می افتد اما در پوشش های بر پایه اکسید آهن  MIO میکایی این مساله به خاطر صفحه ای بودن پیگمنت ها مقداری شدید تر است. تو صیه می شود برای تاچ آپ نمونه های حاوی اکسید آهن میکایی از همان روش اعمالی که برای پوشش اولیه با کار رفته استفاده شود.

تغییر ظاهر نمونه از ابتدا تا انتهای پروسه اعمال نیز عیبی است که به دلیل دانسیته ی بالای MIO اتفاق می افتد. معمولا برای بیشتر پیگمنت های سنگین این مشکل اتفاق می افتدبهتر است هم قبل از شروع به اعمال هم در حین پروسه اعمال محتویات ظرف رنگ چند بار هم بخورد

در پوشرنگ های حاوی اکسید آهن میکایی (فقط آنهایی که بر پایه الکید یا اپوکسی هستند)  به مرور زمان پوشش درخشان تر و اثر درخشش نقطه ای (اسپارکل) آن تقویت می شود. دلیل این امر این است که الکید و اپوکسی مقاومت نوری ضعیف دارند و به مرور گچی شده و لایه ای که بالای MIO قرار دارد حذف شده و ذرات اکسید آهن میکایی در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفته درخشش بیشتری ایجاد می کنند. ایرادی که این حالت ایجاد می کند در از بین رفتن یکنواختی سطوح بزرگی است که برخی نواحی سطح تحت سایه و برخی نواحی تحت تابش نور خورشید می باشد.

مورد دیگر در مورد اعمال پوشش در نواحی هست که به طور مرتب نیاز به نظافت دارند. پوشش های MIO معمول سطح زبر و سمباده طوری دارند و با سایش دچار خط و خش شده و پاک کردن سطح آنها سخت است در این موارد بایستی پوشرنگ هایی با براقیت بالاتر به کار روند.

اکسید آهن میکایی پیگمنت MIO ایده آل در رنگ مشکی مایل به  رنگ طوسی دارد وجود دارد. بسته به روش ساخت و منبع این ماده می تواند با ته رنگ قرمز تر نیز وجود داشته باشد.

منبع:

کاتالوگ شرکت رنگDULUX

Dulux Protective Coatings Tech Notes

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *