بازار جهانی پیگمنت

مقدمه

در این مقاله تولید و مصرف پیگمنت ها به عنوان یکی از اجزای بهبود دهنده ظاهر و ایجاد کننده انواع جلوه های رنگی ظاهری بررسی می شود. پیگمنت در کالاهایی نظیر رنگ و پوشش، محصولات پلاستیکی، محصولات کامپوزیتی و انواع محصولات ساختمانی رنگی نظیر تایل ها، کاشی ها، دیوارپوش ها، سفال و سایر موارد به کار می رود. برخی پیگمنت ها برای ایجاد خواصی غیر از خواص ظاهری به کار می روند. آمار ها در این مقاله پیگمنت های غیر آلی (تیتانیوم دی اکسید، اکسید آهن، کربن بلک، ترکیبات کروم و موارد مشابه) آلی ها (آزو ها، فتالوسیانین ها، کوئیناکریدون ها  و موارد مشابه) پیگمنت های ویژه ( متالیک ها، صدفی، فلورسنس، فسفرسنس، اکسید های پیچیده، ترموکرومیک و موارد مشابه) که برای رنگ، پوشش، جوهر های چاپ، صنعت ساختمان . موارد مشابه می باشند را شامل می شود.

آمار مصرف در صنایع مختلف

آمارها نشان می دهد که مصرف سالانه پیگمنت ها روند افزایشی دارد، طبق این نمودار که مشاهده می فرمایید. رنگ آبی روشن مصرف در پوشرنگ ها،صورتی صنعت ساختمان، زرد چاپ، سبز خودرویی، سرمه ای پلاستیک و قهوه ای سایر مصارف هست.


بیشترین مصرف در صنایع پوششی هست و روند مصرف به صورت افزایشی هست.

در شکل زیر مشابه همین نمودار رو برای آسیا و اقیانوسیه در سال 2018 مشاهده می فرمایید.

سهم بازار های جهانی

در سال 2002 در مقاله ای تحلیلی از بازار پیگمنت 84 درصد بازار پیگمنت در اختیار 5 تولید کننده اصلی بود که کلارینت با 22% DIC (دای نیپون ژاپن) با 20%، CIBA (سیبا) با 18%، BASF با 14% و مرکب تویو TOYO INK با 10 درصد پیش تاز این بازار بودند و مابقی تولید کنندگان پیگمنت بیشتر پیگمنت های ساده تر با ارزش افزوده کمتر را تولید می نمودند.

آمارها در سال 2018 نشان می دهد که سهم بازار آسیا و اقیانوسیه با افزایش قابل توجه 45% از بازار را شامل می شود. این افزایش سهم را می توان به افزایش میزان مصرف این کشورها همچنین میزان تولید آنها نسبت داد. بسیاری از کارخانه های بزرگ اروپایی پلنت تولید خود را به کشورهایی نظیر هند و چین منتقل نموده اند.

عوامل رشد:

رشد صنعت ساخت و ساز استفاده از رنگ ها و پوشش ها را در کشورهای در حال توسعه افزایش داده است. از طرفی افزایش درخواست برای کالا های مصرفی رشد در صنعت اتومبیل صنعت رنگ پوشش را گسترش داده است. پیش بینی ها نشان می دهد که در کشورهایی نظیر چین سنگاپور، کره جنوبی، ASEAN و GCC به دلیل رشد اقتصادی مصرف سرانه رنگ و پوشش در سال های آتی رشد قابل توجهی نشان می دهد و از آنجایی که پیگمنت یکی از اصلی ترین اجزای این محصولات است یکی از فاکتور های مهم رشد درخواست این صنایع برای پیگمنت خواهد بود.

فاکتور پیشران دیگر برای درخواست پیگمنت صنعت پلاستیک است. صنعت پلاستیک عمدتا خواهان پیگمنت هایی با کیفیت بالاتر بوده و بیشترین مصرف در تولید لوله های پی وی سی، پروفیل درب و پنجره و محصولات وینیلی میباشند.

چالش ها

یکی از چالش های عمده این بازار بحث های زیست محیطی و اثرات مخرب پیگمنت در محیط زیست است.

ترکیبات آزو که یکی از مهمترین خانواده پیگمنت ها هستند در اثر احیا آمین های آروماتیک را ایجاد می کنند که می تواند اثرات مخرب بر سلامتی انسان داشته باشد. این ترکیبات ژنوتاکسیسیتی ایجاد کرده همچنین سرطانزا می باشند. و به همین دلیل اتحادیه اروپا روی مصرف دای های آزو برخی محدودیت ها را ایجاد نموده است. Ecological and Toxicological Association of Dyes and Organic Pigments Manufacturers (ETAD) این موسسه مصرف آزو ها را ممنوع نکرده اما برخی ترکیبات آزو که با نور خورشید تجزیه شده و در آنها فرایند photocleavage رخ می دهد را محدود نموده است.

فرصت ها:

نانو تکنولوژی در سال های اخیر در حیطه پیگمنت ها نیز فرصت های جدیدی را ایجاد نموده است. نانوپیگمنت ها در بسیاری از کاربردهای صنعتی جا پای همتای میکرون سایز خود گذاشته اند.

مورد پر اهمیت تر شاید کاربرد نانو تکنولوژی در تولید محصولات سنتی است که کیفیت سطحی و سایندگی مکانیکی همچنین خواص نوری بهتری دارند. نانو ذرات به خودی خود مقاومت به یووی و دمای بالاتر ، سختی و چقرمگی بالاتر، مقاومت به سایش بیشتر، مقاومت آب و هوایی بهتر، عبور پذیری آب کمتر، شفافیت بالاتر نسبت به پیگمنت های سنتی دارند.

آینده صنعت پیگمنت در آسیا و اقیانوسیه

در سال 2018 آسیا و اقیانوسیه با رهبری چین، بر بازار پیگمنت دنیار احاطه پیدا کرد. رشد صنعت ساخت و ساز در هند یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در این رابطه بود.افزایش جمعیت در آسیا و اقیانوسیه، رشد ساخت و ساز، رشد صنایع اتومبیلی و افزایش سرانه مصرف رنگ و پوشش از اصلی ترین دلایل رشد این بازار بود.

آمریکا یکی دیگر از بازارهای بزرگ پیگمنت دنیاست که عمده افزایش تقاضا در آن به رشد صنعت پلاستیک و صنعت چاپ ارتباط دارد.

بازیگران اصلی بازار پیگمنت

بازار پیگمنت بخش بخش بوده و در آن بازیگرانی با اندازه نزدیک به هم بازار را می گردانند.  به دلیل زنجیره ارزش به هم پیوسته ای که در این بازار وجود دارد رقابت تنگاتنگی بین بازارگردانان این صنعت وجود دارد.

از جمله اصلی ترین تولید کنندگان پیگمنت می توان به از این کمپانی ها نام برد:

 • The Chemours Company (تولید کننده تیتان و مواد شیمیایی)
 • Altana AG (زیر مجموعه های مطرح آن Eckart, BYK, Elantas and Actega. )
 • BASF SE
 • Clarient AG
 • DIC corporation

  مراجع:

  https://www.transparencymarketresearch.com/pigments-market.html

  Chimie Hebdo, 16 Dec 2002, (196), 8 (in French) 2

ثبت سفارش پیگیری سفارش مشاوره رایگان واتساپ