خرید و فروش پیگمنت اکسید آهن اخرا

اکسید آهن، نوعی پودر معدنی قرمز مایل به قهوه ای تیره است که به طور طبیعی و با ساختار معدندی هماتیت آهن در طبیعت یافت می شود. رنگ این ترکیب شیمیایی معدنی، در برخی موارد به رنگ سیاه نیز مشاهده شده است. ترکیب اکسید آهن را به طور مصنوعی نیز می توان در آزمایشگاه و به واسطه انجام واکنش های شیمیایی سنتز نمود اما ترکیب به دست آمده، ماهیت شیمیایی مصنوعی دارد و مورد بحث ما نخواهد بود.

مصارف اکسید آهن در دنیای مدرن صنعتی بر هیچ کس پوشیده نیست. ترکیب اکسید آهن معدنی، ترکیبی از رنگدانه های زرد یا قرمز هستند که پس از استخراج، هر کدام برای مصارف خاص به کار می روند. به طور مثال می توان گفت، پیگمنت اکسید آهن قرمز رنگ برای پرداخت فلزات گرانبها و الماس و همچنین برای تهیه و ساخت مواد و لوازم آرایشی استفاده می شود.

ترکیب اکسید آهن به طور معمول در اثر ترکیب با رطوبت هوا به زنگ آهن آبدار تبدیل می شود؛ در واقع پس از ایجاد زنگ آهن قرمز مایل به قهوه ای تیره، ترکیبی با عنوان اکسید آهن آبدار به دست می آید که درصد آب موجود در ساختار آن به میزان رطوبت هوا بستگی دارد. پیگمنت اکسید آهن جزو محبوب ترین رنگدانه های صنعتی است که برای ایجاد رنگ در بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

نام رنگدانه معدنی اکسید آهن اخرا برگرفته از واژه "اخرا" به معنای قهوه ای مایل به زرد روشن است. این ترکیب دارای مقادیر بالای هماتیت است که در برخی موارد به رنگ قرمز معدنی یافت می شود. در معادن استخراج قلع و مس، ترکیبی با ساختار اکسید آهن رنگی به عنوان محصول فرعی و جانبی فرآیند استخراج به دست می آید.

خواص شیمیایی و فیزیکی اکسید آهن اخرا

اکسید آهن اخرا، ترکیبی بی بو، قرمز – قهوه ای تیره و به شکل کریستال های پودر مانند می باشد. نقطه ذوب این ترکیب برابر با 1565 درجه سانتی گراد و فشار بخار آن، معادل 1 میلی متر جیوه در 20 درجه سانتی گراد می باشد. وزن مولکولی اکسید آهن اخرا برابر با 69/159 گرم بر مول و حلالیت آن در آب، کمتر از 1/0 درصد وزنی است؛ این ترکیب در اسید هیدروکلریک گرم به طور کامل حل می شود و در اسید سولفوریک، حلالیت نسبی دارد. میزان pH برای محلول اکسید آهن اخرا حدود 4 تا 8 اندازه گیری شده است.

ساختار مختلف از اکسید آهن اخرا و موارد کاربرد

از سری پیگمنت های اکسید آهن اخرا (Iron Oxide Pigments)  در صنایع تولید رنگ و پوشش، تولید جوهر، کاغذسازی، صنایع لاستیک و پلاستیک، تولید فریت و صنایع آرایشی – بهداشتی و موارد مصرف در بتن و سیمان استفاده می شود.

وجود اتم های اکسیژن و هیدروژن و یا مولکول آب در ساختار شیمیایی اکسید آهن موجب ایجاد مشتقات متفاوتی از این ترکیب می شوند که ما در صنعت آن ها را با نام های تجاری پیگمنت معدنی اکسید آهن اخرا می شناسیم. ساختار شیمیایی اصلی اکسید آهن به صورت فرمول شیمیایی Fe2O3 نمایش داده می شود. تعداد مولکول های آب در این ترکیب باعث ایجاد رنگ زرد، اکسید آهن قرمز، قهوه ای تیره، اخرایی، زرد روشن، مشکی و ... می شوند.

پیگمنت های اکسید آهن به عنوان پیگمنت مورد نیاز انواع صنایع، سهم بزرگی از تقاضای خرید و فروش پیگمنت اکسید آهن را به خود اختصاص داده اند. رنگدانه اکسید آهن اخرا، غیر سمی هستند و اگر به عنوان مواد افزودنی رنگ استفاده شوند موجب می شوند زمان خشک شدن رنگ ها، کوتاه تر شود و سطح به طور کامل پوشش دهی گردد. البته با پیشرفت فناوری تولید پیگمنت رنگ و پوشش، سنتز رنگدانه اکسید آهن اخرا به صورت مصنوعی به شکل پودر اکسید آهن نیز امکان پذیر است.

خرید و فروش اکسید آهن اخرا

 اکسید آهن اخرا پرکاربردترین پیگمنت صنایع آرایشی – بهداشتی است؛ خرید انواع اکسید آهن با توجه به نیاز بازار و تقاضای خرید و فروش انجام می شوند. یکی از انواع تجاری این ترکیب معدنی، اکسید آهن اخرا 130 است. قیمت اکسید آهن قرمز اخرا با توجه به نوع بسته بندی، نام برند، درصد خلوص و کشور تولید کننده متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از قیمت های روز این رنگدانه می توانید با مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز تماس حاصل فرمایید.

منبع: واحد تحقیق و توسعه شرکت توسعه پردیس سبز

ثبت سفارش پیگیری سفارش مشاوره رایگان واتساپ