رنگ کردن مجسمه‌های پلی استری

یکی از کارکردهای پلی استر در ساخت مجسمه‌های پلی استری، شمعدونی ، ساعت و اشیای تزئینی است. رزین پلی استر پس از ترکیب با یک نوع ماده شیمیایی به نام هاردنر، به حالت ژله درآمده  و می‌توان آن را در قالب  مورد نظر ریخت و به شکل‌های گوناگون تبدیل کرد. گفتنی است که رزین پلی استر به سرعت خود را می‌بنند و سفت می‌شود که برای به تاخیر انداختن خشکی آن، می‌توان با اضافه کردن چند قطره کاتالیزور، از خشک شدن زود هنگام آن جلوگیری کرد. همچنین می‌توان برای سفت شدن رزین، آن را در کوره پخت. حائز اهمیت است که مقدار هاردنر و کاتالیزور در سطح کیفی رزین از نظر دوام و ماندگاری موثر است. ترکیب این مایع چسبناک و شفاف  با یک کاتالیست قوی سبب افزایش دمای حرارت آن شده و به دلیل ساطع شدن بوی تند و سمی که دارد، توصیه می‌شود که در فضای آزاد و یا در محیطی که به دستگاه تهویه هوا مجهز است،  مواد شیمیایی را با یکدیگر ترکیب کنید. به دلیل دوام ماده پلی استر برای مصارف عمومی نظیر ساخت سنگ‌های زینتی، مجسمه‌های پلی استری، کارهای صنعتی و نظایر این‌ها به وفور  مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

نقش کاتالیزور در  ساخت مجسمه‌های پلی استری
کاتالیزور یا ماده شیمیایی جدا کننده از ترکیبات کبالت به وجود می‌آيد. این ماده بنفش رنگ  علاوه بر آنکه نقش مهمی در  چگونگی میزان حرارت به شکل‌گیری مجسمه های پلی استری دارد، در تنالیته رنگ مجسمه و زمان ساخت آن نیز تأثیرگذار است. با افزودن بیش از حد کاتالیزور به رزین، سرعت واکنش پلیمریزاسیون بالا رفته، دمای حرارت افزایش می‌یابد. حائز اهمیت است که نبایستی کاتالیزور و هاردنر را به صورت همزمان با رزین ترکیب کرد و این عمل باعث پیامدهای مخرب و جبران ناپذیری خواهد شد. بدین ترتیب بایستی در ابتدا میزان مشخصی از هاردنر را به رزین اضافه کرده و سپس کاتالیزور را با آن مخلوط کنیم.

چگونگی رنگ کردن مجسمه‌های پلی استری
پس از خشک شدن رزین پلی استر می‌توان از آن جهت قالب گیری، ساخت مجسمه، روکش کردن و ساخت اشیای دکوری بهره برد. همانطور که از قبل بدان اشاره شد، به دلیل بوی سمی رزین، توصیه می‌شود که برای حفظ سلامتی خود، نکات بهداشتی و استفاده از دستکش و ماسک مخصوص را رعایت نمایید. برای رنگ کردن مجسمه‌های پلی استری از جوهر رنگ و تینر استفاده می‌شود. به عبارتی جوهر رنگ را با آستون و یا تینر فوری ترکیب کرده و به آرامی با قلمو به قسمت‌های مورد نظر مجسمه آغشته می‌کنیم. علاوه بر جوهر رنگ، می‌توان از رنگ هایی که برای خودرو به کار برده می‌شود، نیز بهره برد.

رنگ کردن مجسمه‌های پلی اسری به دو شیوه انجام می‌شود که عبارتند از؛
شیوه اول) اگر چنانچه به مجسمه رنگ یک‌دست بزنیم، کافی است که مایع پلی استر را با رنگ ادغام کرده و به تدریج کبالت را به آن اضافه کنیم. به دلیل یک‌دست رنگ زدن به مجسمه، استفاده از این شیوه بسیار راحت بوده و دیگر نیازی به صرف زمان برای رنگ زدن هر یک از اجزاء مجسمه نیست.

شیوه دوم) در این شیوه، مجسمه‌ها معمولاً با چند طیف رنگی، رنگ‌آمیزی می‌شوند. پس از آماده شدن مجسمه، برای رنگ‌آمیزی آن می‌توان از جوهر، رنگ هایی که برای اتومبیل استفاده می‌شود و یا رنگ‌های آلکید بهره برد.  بدین ترتیب قسمت‌هایی از حاشیه های مجسمه را می‌توان به رنگ تیره درآورد و بدن مجسمه را از طیف رنگهای طلایی استفاده نمود. همچنین برای جلا دادن بیشتر به طیف رنگی می‌توان هر یک از بخش‌ها را پس از خشک شدن، مجدد رنگ‌آمیزی کرد. در نهایت برجستگی های مجسمه را با رنگ کرم به صورت ضربه‌ای با نوک قلمو می‌توان درخشنده‌تر و براق‌تر نمود.نکات قابل توجه برای رنگ کردن مجسمه‌های پلی استری
نکته اول) پیش از آنکه به رنگ زدن بپردازید، مجسمه‌های پلی استر را با دستمال خشک تمیز کنید. اگر احیاناً دچار شکستگی و یا ضرب دیدگی هستند، می‌توانید با سمباده و یا سوهان برخی از قسمت‌های آن را یکدست کرده و اضافات آن را حذف کنید.

نکته دوم) برای تمیزی مجسمه‌های پلی استر پیش از رنگ کردن می‌توانید با آب و کمی وایتکس شستشو دهید.

نکته سوم) برای براق نمودن برخی از بخش‌های مجسمه و یا تمام آن، در ظرفی جداگانه پودر مختص به جلا همراه با روغن جلا و کمی تینر مخلوط کرده، با قلمو  بر سطح مجسمه بزنید.

نکته چهارم) در پایان کار و پس از آنکه کاملاً رنگ‌آمیزی مجسمه‌ها به اتمام رسید، کمی شاپان را رقیق کرده و با قلمو تمام مجسمه را به محلول آغشته کنید. اضافه کردن شاپان سبب خوش رنگ‌تر شدن و متفاوت جلوه دادن  بخش‌هایی از مجسمه می‌شود.

نکته پنجم) تا حد امکان در رنگ‌آمیزی مجسمه سلیقه به خرج دهید. از آنجایی که کل مجسمه سفید خالص است، می‌توانید با طیف رنگی متفاوت بدنه مجسمه را به رنگ طلایی روشن درآورده و بخش‌های دیگر آن را تیره کنید. بدین ترتیب برجستگی ها و درخشش مجسمه بهتر نمایان می‌شود.

نکته ششم) در صورتی که در پایان کار، راضی از رنگ آمیزی‌تان نبودید، می‌توانید مجدد مجسمه‌ها را رنگ‌آمیزی کنید اما این تغییر رنگ مشروط بر عدم استفاده از تثبیت کننده می‌باشد. بدین ترتیب می‌توان با حلال رنگ قبلی را پاک و مجدد مجسمه‌ها را رنگ نمود. حلال رنگ آکرولیک، آب است اما اگر نتیجه مطلوب را بدست نیاوردید، می‌توانید رنگ را با سمباده از روی سطح مجسمه پاک کنید.

نکته هفتم) شاپان در دو رنگ قهوه‌ای و مشکی عرضه می‌شود که پس از اتمام کار از آن استفاده شده و سپس در صورت تمایل با دستمال آغشته به تینر بخش‌هایی از مجسمه که به شاپان آغشته شده است را از سطح روی مجسمه پاک کنید. البته این کار کاملاً سلیقه‌ای بوده و میزان پاک کردن آن نیز بستگی به سلیقه شخص دارد.

نکته هشتم) همانطور که اشاره شد برای رنگ‌آمیزی مجسمه‌های پلی استری می‌توان از جوهر رنگ، رنگ‌های پودری، رنگ مخصوص بدنه اتومبیل، رنگ اکرولیک، رنگ کریستال و نظایر این‌ها استفاده نمود.

ثبت سفارش پیگیری سفارش مشاوره رایگان واتساپ