میزان انقباض پلی استر

میزان انقباض پلی استر

پیش از آنکه به شرح چگونگی انقباض پلی استر بپردازیم، بایستی در ابتدا بدانیم که پلی استر چیست و چه فوایدی دارد. پلی استر که در‌واقع از رزین پلی استر حاصل می‌شود، یک نوع ماده شیمیایی با غلظتی شبیه به مربا دارد که مهمترین ویژگی بارز آن ماهیت چسبندگی‌اش است. زمانی که رزین پلی استر با ماده‌ای به نام هاردنر که سفت کننده است، ترکیب می‌شود با توجه به حرارت ایجاد شده، به شکل جامد درآمده و محکم خواهد شد.  به عبارتی می‌توان گفت رزین وقتی سفت و سخت می‌شود که به نوعی مولکول های آن به هم فشرده شده و در نتیجه بر اثر فشار حاصل بر آن مقداری از حجم ماده تبخیر شده، کاهش پیدا می‌کند. گفتنی است که رزین پلی استر سفت و منجمد شده را دیگر نمی‌توان به حالت اولیه یعنی مایع درآورد.
چه مواردی در انقباض پلی استر مؤثر است؟
همانطور که گفته شد، هاردنر سبب سفت شدن رزین شده و غالباً میزان هاردنر به کار رفته در رزین مشخص کننده سطح انقباض رزین می‌شود که البته بنا بر نوع موارد مصرفی بایستی میزان هاردنر را قبل از مخلوط آن با رزین، معین کرد. در‌واقع با مقدار کم و یا زیاد هاردنر به رزین، می‌توان سطح سفتی آن را سنجید. اگر چنانچه اطلاعی درباره میزان مشخصی از هاردنر مصرفی ندارید، بایستی اشاره کنیم که به طور استاندارد در مخلوط رزین‌های پلی استر مقدار دو درصد از هاردنر در آن مخلوط می‌شود که برای مصارف عمومی مناسب است. همچنین اگر چنانچه از رزین پلی استر با لایه‌های بسیار نازک استفاده می‌کنید، از آنجایی که زمان سفت شدن آن به کندی انجام می‌شود بایستی مقدار هاردنر مخلوط در آن را دو برابر یعنی چهار درصد نمایید.  حائز اهمیت است که اگر ضخامت رزین زیاد در نظر گرفته شده باشد، از آنجایی که احتمال آسیب دیدن و ترک خوردگی آن افزایش می یابد، جهت استحکام آن بایستی تنها یک درصد هاردنر به آن اضافه کنید.  مناسب‌ترین دمای حرارت جهت کار با رزین پلی استر دمای ۲۰ درجه سانتیگراد می‌باشد.

تأثیر مواد شتاب دهنده مانند کاتالیزورها در میزان انقباض پلی استر
از دیگر موارد قابل توجه علاوه بر هاردنر، می‌توان به تأثیرات مواد شتاب دهنده ترکیب شده در رزین اشاره کرد که میزان بستن و یا انقباض رزین را مشخص می کند. از جمله مواد شتاب دهنده و یا کاتالیزورها، ماده شیمیایی کبالت است. ماده‌ای بنفش رنگ که در چگونگی رنگ و زمان انقباض پلی استر نقش بسیاری دارد. برخی از شتاب دهنده ها باعث سرعت بخشی میزان بسته شدن رزین‌های پلی استر می‌شوند و آن را به رنگ زرد مایل به نارنجی درمی آورند. از سوی دیگر مواد شتاب دهنده یا کبالت در حین حرارت دهی به پلی استر نیز سبب  بستن زودهنگام رزین‌های پلی استر می‌شود. لازم به ذکر است که چنانچه مواد کاتالیزور در رزین بیشتر باشد،  به علت میزان سرعت عمل در پلیمریزاسیون، حرارت افزایش پیدا کرده و در نتیجه انقباض نیز سریع‌تر صورت می‌پذیرد. حائز اهمیت است که جهت آماده سازی رزین‌های پلی استر ابتدا بایستی مواد کاتالیزور و یا شتاب دهنده را با رزین ترکیب کنیم و سپس ماده هاردنر را به آن اضافه کنیم. ترکیب همزمان کاتالیزور و هاردنر سبب خطرات جبران ناپذیری می‌شود. بنابراین بایستی آگاهی لازم و کافی را درباره چگونگی تهیه و آماده سازی رزین بدانید.

مدت زمان سفت شدن پلی استر
همانطور که از قبل بدان اشاره شد، مدت زمان تقریبی انقباض و بسته شدن رزین پلی استر بستگی به مواد ترکیب شونده آن مانند هاردنر و کاتالیزورها دارد. حائز اهمیت است که بدانید مدت زمان انقباض پلی استر روشن و شفاف کندتر و طولانی‌تر از مدت زمان بسته شدن و یا انقباض پلی استر تیره می‌باشد. همچنین دمای محیط کار نیز در مدت زمان انقباض پلی استر بی‌تأثیر نیست. اگر چنانچه درجه حرارت محیط کار با رزین پایین باشد، میزان انقباض پلی استر نیز به کندی انجام می‌شود و بالعکس اگر دمای اتاق بالا باشد، به دلیل میزان حرارت بالا، سرعت در بستن پلی استر نیز افزایش می یابد. در نتیجه قبل از تهیه و آماده سازی رزین، دمای حرارت اتاق کار خود و یا آزمایشگاه را بسنجید و سپس شروع به آماده سازی پلی استر نمایید. اگر درجه حرارت محیط کمتر از پانزده درجه سانتیگراد باشد،  عمل انقباض پلی استر شفاف انجام نمی شود. اما برای تهیه پلی استر غیر شفاف و یا مات ، دمای محیط  با حداقل دمای دوازده درجه سانتیگراد سفت شده و می بندد.  گفتنی است که اگر از لایه‌های نازک پلی استر استفاده می کنید، عمل سفت شدن و انقباض آن به کندی صورت می پذیرد. همچنین مدت زمان بسته شدن و انقباض پلی استر تدریجی بوده و دو الی سه روز را شامل می شود.

 انقباض پلی استر
پلی استرها بنا بر انواع مختلفی که دارند،  در مدت زمان انقباض میزان ۳ الی ۵ درصد از حجم خود را از دست داده که در پی آن مزیت‌ها و معایبی را به دنبال دارد.  از جمله مزیت‌ها آن به دلیل حجم کوچک به راحتی از قالب خارج و جدا می‌شوند و از معایب آن این است که اگر لایه‌ای را بر لایه منجمد شده بریزیم،  به دلیل انقباض لایه قبلی و فاصله آن با جداره های قالب،  لایه اضافه شده به جداره های قالب نفوذ کرده و  در نتیجه برای جداسازی مشکلاتی را به وجود می‌آورد.  توصیه می‌شود برای نگهداری از پلی استر آن را در جای خشک و خنک و به دور از نور قرار دهید.  همچنین برای کار با پلی استر بهتر آن است که نکات ایمنی را رعایت کرده و روزانه بیش از پنج کیلوگرم از آن را به دلیل سمی بودن آن و مضراتی که برای دستگاه گوارشی انسان به وجود می‌آورد، استفاده نکنید. پلی استرها دارای خواص بیشماری هستند و به دلیل استحکام، مقاومت در برابر هرگونه آسیب‌های احتمالی، ضربه، مواجهه با سایر مواد شیمیایی، استحکام در برابر تغییرات دما حرارت و رطوبت، از آن در صنایع گوناگون  مانند صنعت چوب، صنعت رنگ، صنعت خودروسازی، صنعت پتروشیمی، تولید دستگاه‌های صنعتی، مجسمه سازی و نظایر این‌ها استفاده شده و کاربردهای فراوانی را شامل می‌شود.

ثبت سفارش پیگیری سفارش مشاوره رایگان واتساپ