پلی استرها

پلی استرها که به آن رزین پلی استر نیز می‌گویند،از جمله الیاف و یا مواد شیمیایی هستند که به دلیل ماهیت چسبندگی و مقاومت آن کاربردهای فراوانی در صنایع گوناگون دارند. اغلب از این ماده چسبنده در ساخت مجسمه‌های پلی استری، صنعت چوب، ساخت آینه و کنسول، تولید آبنما، تولید آثار هنری، صنعت خودروسازی، صنعت رنگ، صنعت چسب، پوشش دهنده کف، روکش سطح دیوارها و فلزات استفاده می‌شود. رزین پلی استر مایع غلیظی است که با یک نوع ماده شیمیایی به نام هاردنر ترکیب شده ، به آن حرارت داده می‌شود و به تدریج سفت و محکم می گردد. این مایع ژله مانند بوی تند و نامطبوعی دارد که پس از بسته شدن و استفاده از آن، بوی زننده از بین می‌رود. در نتیجه در حین کار با پلی استرها بایستی نکات بهداشتی مرتبط با کار را مانند استفاده از محیط با تهیه مناسب و بهره‌مندی از ماسک و یا دستکش را رعایت کرد.

ویژگی‌های پلی استرها
یک)  شاخصه بارز پلی استرها، ماهیت چسبندگی آن است.
دو) مقاومت در برابر هرگونه رطوبت، آب، روغن و سایر موارد
سه) مقاومت در مواجهه با دیگر مواد شیمیایی
چهار) مقاومت در برابر تغییرات دما، حرارت، برودت
پنج) پلی استرها در مواجهه با نور از خود واکنش نشان نداده و تغییر رنگ نمی‌دهند.

برای کار با پلی استرها چه نکاتی را رعایت کنیم:

نکته اول) قبل از هرچیز شرایط کار با رزین پلی استر را مانند اتاق مجهز به تهویه، وسایل بهداشتی را آماده کنید.
نکته دوم) درجه حرارت مناسب با پلی استرها،حرارت ۲۰ درجه می‌باشد.
نکته سوم) میزان هاردنر بایستی به اندازه باشد، به دلیل آنکه چگونگی سفتی و سختی پلی استر تا حد بسیار زیادی بستگی به مقدار هاردنر ترکیب شده در رزین پلی استر دارد.
نکته چهارم)‌ برای سفت و سخت شدن رزین پلی استر در کوتاه ترین زمان می‌توان از شتاب دهنده ها مانند کبالت که مایعی بنفش رنگ است، استفاده کرد.
نکته پنجم) حائز اهمیت است که هیچگاه ماده هاردنر و کبالت را همزمان با پلی استرها ترکیب نکنید، به دلیل آنکه حرارت ماده را افزایش داده و خطرات جبران ناپذیری را به همراه می‌آورد.
نکته ششم)  برای به عقب انداختن زمان سفت شدن می‌توان از کاتالیزورها و جداکننده ها استفاده نمود.  معمولاً برای بهره‌مندی از قالب‌های چوبی و جلوگیری از چسبندگی ماده به آن، ابتدا یک لایه نازک کاتالیزور بر سطح داخلی قالب ریخته و سپس رزین را داخل آن می‌ریزیم. بدین ترتیب از چسبندگی رزین به قالب چوبی جلوگیری می‌کنیم.
نکته هفتم)‌ پس از خشک شدن پلی استرها می‌توان آن‌ها را با سوهان صاف کرد و یا با سمباده فرم داد.
نکته هشتم) پلی استرها را بایستی در جای خشک و خنک قرار دهید.
نکته نهم) میانگین عمر و ماندگاری پلی استرها یک سال می‌باشد.
نکته دهم)‌ رزین پلی استر به هنگام سفت شدن، مقداری از مایع آن تبخیر شده و از حجم ماده می‌کاهد. گفتنی است که رزین پلی استر پس از سفت شدن قابلیت تبدیل مجدد آن به مایع امکان‌پذیر نیست.


 

انواع پلی استرهای غیر اشباع عبارتند از:
رزین پلی استرChekPol 160 جهت استفاده عمومی
از این نوع پلی استرها برای تولید سازه‌های مصنوعی مانند لوله های گرمایشی، سرمایشی، زیورآلات، صفحات فایبرگلاس، کامپوزیت ، مصالح و ابزارآلات و نظایر اینها استفاده می‌شود.

رزین پلی استرChekPol-161 IMI مناسب برای ریخته گری
این نوع پلی استرها برای تولید  قطعات صنعتی و بهره‌وری در ریخته گری استفاده می‌شود.

رزین پلی استرChekPol-160 FR مقاوم در برابر هرگونه حرارت
از این نوع پلی استر برای تولید قطعات و دستگاه‌های صنعتی که بایستی در مواجهه با حرارت‌های بالا مقاوم باشند، استفاده می‌شود.

رزین پلی استرChekPol-N 900
این نوع رزین با ماهیت مکانیکی در برابر سایر مواد شیمیایی، آسیب‌های احتمالی  و هرگونه سایش یا ضربه مقاوم است.

رزین پلی استر ChekPol-160 IM
این نوع پلی استر با ماهیت مرطوب کنندگی در الیافی مانند شیشه، کربن، کولار و نظایر این‌ها کاربرد فراوان دارد.

تأثیر هاردنر در پلی استرها
همانطور که از قبل بدان اشاره شد، هاردنر سبب سفت شدن سریع رزین پلی استر می‌شود. حائز اهمیت است که هاردنر بیش از ۴ درصد سبب شکننده شدن رزین پلی استر شده و به همین جهت توصیه می‌شود که برای داشتن رزین پلی استر قابل انعطاف، مقدار هاردنر را یک درصد بگیریم. همچنین اگر چنانچه از قالب پلاستیکی استفاده می‌کنید، به دلیل حساسیت بالای پلاستیک نسبت به گرما و حرارت، بایستی مقدار هاردنر را کاهش داد. از آنجایی که مقدار و میزان هاردنر باعث سرعت بخشی و یا کاهش زمان سفت شدن رزین می‌شود، به طور معمول برای رزین پلی استرهای شفاف، ۲ درصد هاردنر در نظر گرفته می‌شود.

تأثیر کاتالیزور در پلی استرها
کاتالیزور ها یا مواد شتاب دهنده از ترکیبات شیمیایی کبالت بوده و به رنگ بنفش هستند. در‌واقع کاتالیزور یکی دیگر از مواد ترکیبی در رزین است که در طول مدت زمان سفت شدن پلی استر و چگونگی رنگ آن تأثیر بسیاری دارد. برخی از کاتالیزورها که باعث سفت شدن زودهنگام پلی استرها می‌شوند، رزین پلی استر را  زرد مایل به قرمز می‌کند. گفتنی است که مقدار کاتالیزور ها و شتاب دهنده ها در رزین، میزان حرارت دهی به آن را نیز تنظیم می‌کند به گونه‌ای که اگر مقدار کاتالیزور در رزین پلی استر بیشتر باشد،  به علت سرعت عمل در واکنش پلیمریزاسیون، حرارت افزایش یافته و تولید گرمای بیشتری می‌کند. حائز اهمیت است که جهت آماده کردن رزین پلی استر ابتدا بایستی ماده شتاب دهنده را با رزین ترکیب کرده و سپس ماده شیمیایی هاردنر را به آن اضافه کنیم. لازم به ذکر است که مدت زمان بسته شدن پلی استر شفاف طولانی‌تر از بسته شدن پلی استر غیر شفاف است. از دیگر عوامل مهم در زمان بسته شدن رزین پلی استر، میزان درجه حرارت و گرمای اتاقی است که رزین در آن نگهداری می‌شود. اگر چنانچه درجه حرارت اتاق پایین و یا زیر ۱۵ درجه سانتیگراد  باشد، فرایند سفت شدن رزین پلی استر به کندی صورت می‌گیرد.

ثبت سفارش پیگیری سفارش مشاوره رایگان واتساپ