ویژگی رزین پلی‌استر

رزین پلی استر از جمله رزین‌هایی است که به وفور در کارخانجات صنعتی، صنایع چوب، خودروسازی، ساخت آثار هنری نظیر مجسمه سازی، انواع تابلوهای مینیاتور، تابلوهای نقش برجسته، اشیای زینتی، ساخت سنگ‌های قیمتی و زیورآلات به کار برده می‌شود.  رزین پلی استر در ابتدا به حالت مایع بوده و پس از ترکیب آن با اسید و کبالت در کوره پخت شده، سفت می‌شود. در‌واقع بر اثر حرارت دمای زیاد خود را مانند ژله می‌بندد و بدین ترتیب با به هم نزدیک شدن مولکول‌های آن، مقداری از مایع بخار شده و از حجم مواد کاسته می‌شود. این ماده شفاف در اندازه‌ها و بسته بندی‌های متفاوت، متناسب با میزان و نوع مصرف در بازار به فروش می‌رسد. در ادامه به ویژگی‌های رزین پلی استر، دانستنی های مفید و کاربردهای آن می‌پردازیم.

مشخصه‌های رزین پلی استر
بارزترین ویژگی رزین‌های پلی استر آن است که به سرعت در مجاورت با اکسیژن هوا خشک و سفت می‌شود، اگرچه میتوان با افزودن کمی کاتالیزور به آن، از سفت شدن زود هنگام آن جلوگیری کرد اما به دلیل خاصیت سفت شدن سریع، بسیار بادوام بوده و به وفور در مجسمه سازی، صنعت چوب، آثار دست ساز هنری، دکوراسیون داخلی، ساخت انواع متریال و موارد این چنینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناگفته نماند که این نوع زرین پس از آنکه سفت می‌شود، به گونه‌ای خود را می‌بندد، که دیگر نمی‌توان آن را به حالت اولیه یعنی به صورت مایع برگرداند. گفتنی است که با افزودن هاردنر به زرین پلی استر، می‌توان قوام رنگ و پایداری آن را ثابت نگه داشت.

دانستنی‌های کاربردی در حین استفاده از رزین پلی استر؛
نکته اول) مناسب‌ترین دمایی که می‌توان در حین استفاده از رزین پلی استر به کار برد، دمای ۲۰ درجه است.
نکته دوم) از آنجایی که رزین یک نوع ماده سمی شیمیایی است، در حین استفاده بوی بسیار تند و زننده‌ای دارد که برای دستگاه تنفسی انسان مضر است، به همین جهت توصیه می‌شود که در محیط مجهز به تهویه هوا یا در فضای آزاد از آن استفاده شود.
نکته سوم) جهت حفظ سلامتی، بهره‌مندی از ماسک و دستکش‌های بهداشتی در حین استفاده از رزین پلی استر الزامی است.
نکته چهارم)‌ به دلیل خاصیت چسبندگی رزین پلی استر به راحتی به چوب می چسبد، در نتیجه می‌توان از پارافین و با فیلم به عنوان مواد جدا کننده استفاده کرد. بدین ترتیب می توان قبل از استفاده از رزین، مایع فیلم را با قلمو به سطح داخلی قالب آغشته کرده و سپس مایع را داخل قالب صاف بریزیم.
نکته پنجم) لازم به ذکر است که پلی استر پس از آنکه خشک شد، به حالت مایع مجدد بازنمی‌گردد.
نکته ششم) رزین پلی استر بایستی در محیط خنک نگهداری شود.
نکته هفتم) مدت ماندگاری رزین بستگی به سطح کیفیت و نوع مرغوبیت آن دارد، اما به  طور متوسط تا یکسال پس از تاریخ تولید، معتبر است.
نکته هشتم)‌ رزین پلی استر علاوه بر آنکه قیمت مناسبی دارد، در برابر نور و یا تغییرات دمای هوا از خود واکنش نشان نداده و تغییر رنگ نمی‌دهد.
نکته نهم) به دلیل واکنش‌ های شدید و مخرب، برای تهیه و آماده کردن رزین، هیچگاه به طور مستقیم اسید را با کبالت ترکیب نکنید. می‌توان به نوبت اول اسید را با رزین حل نمود و سپس کبالت را به محلول اضافه کرد.
نکته دهم) پس از آماده شدن رزین و استفاده از آن در ساخت سازه‌های مورد نظرمان، جهت رنگ آمیزی اشیای چوبی و تزیینی می‌توان از جوهر رنگ و تینر بهره‌مند شد.کاربردهای رزین پلی استر
از جمله مهمترین کاربردهای رزین پلی استر علاوه بر مجسمه سازی و یا آثارهنری دست ساز، می‌توان به دکوراسیون داخلی اشاره کرد. در‌واقع از رزین پلی استر برای پوشش دیوارها، کفپوش ساختمان، پارتیشن، سازه‌های چوبی و یا حتی وسایل دکوری به وفور استفاده می‌شود که در ادامه به شرح مختصری از اینگونه کاربردها می‌پردازیم؛

- پنل‌های رزین پلی استر
پنل‌ها در طراحی و یا دکوراسیون داخلی  نقش بسیار مهمی دارند. در‌واقع بخش اعظمی از طراحی داخلی منوط بر چگونگی استفاده از اینگونه پنل ها است. پارتیشن از جمله وسایل تزیینی و کاربردی است که در بسیاری از منازل، دفاتر کاری و یا اداری دیده می‌شود. در‌واقع یکی از کارکردهای مهم پنل‌های رزین پلی استر در تهیه و تولید پارتیشن است.  علاوه بر آن از انواع مختلف پنل‌های رزین در پوشش دهی دیوارها و یا حتی طراحی دیوارهای کاذب استفاده می‌شود که نه تنها جلوه زیبایی به دکوراسیون داخلی می‌بخشد، بلکه قابل شستشو بوده و در برابر تغییرات دما مقاوم هستند. از دیگر کارکردهای اینگونه پنل‌ها می‌توان به پوشش دهی کف ساختمان اشاره کرد.
- ساخت سازه‌های چوبی با استفاده از رزین پلی استر
همانطور که از پیش بدان اشاره شد، به دلیل چسبندگی این ماده شیمیایی در ساخت وسایل چوبی اعم از مبلمان، مجسمه و یا اشیاء زینتی به وفور  استفاده می‌شود.  لوازم دکوری و اشیای تزیینی که در هر محیطی دیده می‌شود با استفاده از این نوع رزین ساخته و پرداخته می‌شود.
- ساخت انواع متریال‌های مدرن تزیینی با استفاده از رزین پلی استر
امروزه بسیاری از وسایل خانگی شکل و شمایل مدرن به خود گرفته و نقش رزین در ساخت اینگونه متریال‌ها چندان بی‌تأثیر نیست. اینگونه سازه‌ها نه تنها فضای داخلی را مدرنیته می‌کنند، بلکه به دلیل طرح های جدید و تازه هر مخاطبی را نیز به محیط داخلی و طراحی آن مجذوب می‌کند.

- ساخت آثار هنری با استفاده از رزین پلی استر
از دیگر کارکردهای این نوع رزین، بهره‌مندی از آن در ساخت انواع زیورآلات، سنگ‌های تزیینی، تابلوهای مینیاتور و نقش برجسته، مجسمه‌های تزیینی و هرگونه آثار هنری است. اثر بخشی و جلوه این نوع رزین در آثار هنری دست ساز بسیار چشمگیر و ارزشمند است. در‌واقع  با توجه به موارد ذکر شده فوق، نقش رزین در انواع آثار هنری متنوع نه تنها بسیار سودمند است، بلکه موجب  تنوع در خلق انواع اشیای تزیینی و کاربردی می‌شود که بدون استفاده از رزین، خلق چنین اسبابی امکان‌پذیر نیست.


کاربرد مختلف رزین پلی استر در صنایع مختلف به طور خلاصه عبارتند از:

- استفاده از این نوع رزین جهت مصارف عمومی
- بهره‌مندی از رزین در صنایع اتومبیل سازی، صنعت جواهر سازی، صنعت چوب، ریخته‌گری و مواردی از این نظر
- بهره‌مندی از رزین مقاوم در برابر تغییرات دما، درجه حرارت بالا و شعله در برخی از صنایع