کاربرد رزین اپوکسی

رزین اپوکسی، یک نوع ماده شیمیایی چسبناک و کهربایی رنگ است که در کارخانه‌جات برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله ویژگی‌های این نوع رزین می‌توان به مقاومت در برابر حرارت، دوام در برابر رطوبت و پایداری در برابر سایر مواد شیمیایی مانند اسیدها و چربی‌ها اشاره کرد. در‌واقع رزین اپوکسی به عنوان کاربردی ترین و مؤثرترین رزین در میان انواع مختلف رزین شناخته شده است. گفتنی است که رزین متناسب با نوع ترکیبات شیمیایی، دارای کارکردهای مختلفی می‌باشند. از جمله کارکردهای مهم این نوع رزین، نقش آن در صنعت و خلق آثار هنری است.

ویژگی‌های رزین اپوکسی عبارتند از؛

پایداری در مواجهه با هرگونه مواد شیمیایی

پایداری در برابر حرارت، درجه حرارت بالا و اشتعال

پایداری در برابر نفوذ آب، روغن و مایعات

پایداری در برابر هرگونه ضربه و یا آسیب احتمالی

قابلیت چسبندگی بسیار بالا

کم وزن و سبک

ماندگاری مفید

کاربرد رزین اپوکسی در صنایع

نوع ساختار شیمیایی این نوع رزین، سبب شده که از آن در صنایع مختلف به وفور استفاده شود. از جمله مهمترین صنایعی که می‌توان به آن اشاره کرد، ساخت رنگ‌های اپوکسی، تولید انواع چسب، انواع کفپوش، روکش و پوشش‌های ساختمانی، تولید کامپوزیت و یا قالب‌های صنعتی، پوشش مخازن، تولید انواع ابزارآلات، شیرآلات، کارهای هنری و نظایر این‌ها است. به طور کلی با توجه به خواص ویژه‌ای که رزین‌های اپوکسی دارند مانند چسبندگی، مقاوم در برابر درجه حرارت بالا، نور، رطوبت و یا حتی مقاومت الکتریکی، این امکان را فراهم می‌سازد که بسپارهای متفاوت از رزین اپوکسی تولید شود. در‌واقع بسپار ترموست، یک نوع ماده شیمیایی است که رزین از آن تشکیل شده و حلال آن نیز الکل می‌باشد. ناگفته نماند که رزین قابلیت تبدیل شدن به پلیمرها را نیز دارد که به عبارتی اغلب انواع پلیمرها از رزین مصنوعی تهیه و تولید می‌شوند. این نوع پلیمرها علاوه بر آنکه قیمت ارزانی دارد، تصفیه راحت‌تری را نیز شامل می‌شود. همچنین از پلیمر برای نقاشی ساختمان و یا رنگ‌آمیزی انواع سازه‌های چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارکرد رزین در کفپوش‌های اپوکسی و انواع آن عبارتند از؛

نوع اول)‌ کفپوش‌هایی که غالباً به دلیل خاصیت شیمیایی که دارا می‌باشند برای پوشش سطوحی به کار برده می‌شوند که به طور متناوب با موادی مانند بنزین و یا روغن آغشته هستند. در نتیجه این نوع کفپوش‌هایی که در برابر اشتعال و دمای حرارت بالا مقاوم هستند و به آن کفپوش‌های ضد اسیدی می‌گویند، برای اینگونه اماکن استفاده می‌شوند.

نوع دوم)‌ کفپوش‌هایی که برای محیط‌های الکتریکی مناسب بوده و در‌واقع نسبت به واکنش‌های الکتریکی از خود مقاومت نشان می‌دهند. این نوع کفپوش‌ها حاوی روکش ضد جرقه  بوده و به آن کفپوش‌های آنتی استاتیک می‌گویند.

نوع سوم) کفپوش‌هایی با میزان مقاومت و پایداری نسبی که برای اغلب اماکن عمومی به کار برده می‌شوند.

نوع چهارم) کفپوش‌های آنتی باکتریال که با مواجهه با مواد شیمیایی آسیب‌پذیر هستند.

نوع پنجم) کفپوش‌های انعطاف پذیر یا فلکسیبل

نوع ششم) کفپوش‌های اپوکسی که به آن آنتی داست گفته می‌شود، بر اساس هاردنر پلی آمین و بیسفنول A طراحی شده است. از این نوع کفپوش در محیط‌های بهداشتی نظیر بیمارستان، کلینیک، استخر و یا سرویس‌های بهداشتی از آن به وفور استفاده می‌شود.

کاربرد رزین اپوکسی در روکش‌های صنعتی

همانطور که از پیش بدان اشاره شد، یکی از کارکردهای مهم رزین اپوکسی، تولید انواع روکش‌های صنعتی است. در‌واقع روکش‌های صنعتی اپوکسی دارای ویژگی‌های شاخصی هستند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم؛

یک) روکش‌های اپوکسی در برابر آب، رطوبت و هر نوع مایعی مقاوم بوده و به هیچ عنوان هیچ نوع مایعی را جذب نمی‌کند.

دو)‌ روکش‌های اپوکسی مانع جذب گرد و خاک می‌شوند و این قابلیت را دارند که آلودگی را به خود جذب نکنند

سه)‌ روکش‌های اپوکسی کم وزن و سبک هستند و در حین انجام کار به راحتی جابجا می‌شوند. این نوع روکش‌ها معمولاً دارای ضخامتی در حدود ۴ میلیمتر هستند.

چهار)‌ روکش‌های اپوکسی در انواع طرح ها و رنگ‌های متنوع به بازار عرضه می‌شوند.

پنج)‌ از دیگر فواید مهم این نوع روکش ها، قابلیت شستشو و طول عمر بسیار بالای آن است.

از جمله مهمترین نوع اینگونه روکش‌ها، بتونه اپوکسی است که از یک ماده فاقد حلال بر اساس رزین اپوکسی  می‌باشد و جهت پر کردن منافذ، بستن درزها و همچنین جهت تقویت و دوام سازه به کار برده می‌شود. پایداری بالا، چسبندگی بسیار زیاد، عدم تأثیر‌پذیری نسبت به تغییرات دما، رطوبت، نور و سهولت در استفاده از آن از جمله مزایای رزین اپوکسی و در پی آن بتونه  اپوکسی در دوام سازه‌ها و ساختمان‌ها است. به عبارتی

کاربردی‌ترین روکش‌های رزین اپوکسی را می‌توان در ساخت کامپوزیت های FRR در صنایع مرتبط با مقاوم سازی ساختمان، خودرو سازی، کشتی سازی و هواپیماسازی یافت.

کاربرد رزین اپوکسی در پوشش مخازن

کاربرد رزین اپوکسی برای رنگ نهایی پوشش مخازن آب شرب، از جمله کارکردهای مهم رزین به شمار می‌آید. در‌واقع برای پوشش اینگونه مخازن از اپوکسی‌هایی استفاده می‌شود که وزن مولکولی پایین داشته، طبیعی و به صورت مایع هستند. بدین ترتیب  از آنجایی که برای استفاده از این نوع اپوکسی، احتیاجی به حلال‌های مضر نیست، نه تنها آب شرب داخل مخزن آلوده نمی‌شود، بلکه حلال‌های مضر نیز در محیط پخش نمی‌شوند.

کارکرد رزین اپوکسی و نقش آن در صنعت چوب؛

یکی دیگر از نقش و کارد رزین اپوکسی در  تولید فراورده‌های چوبی است. از این نوع رزین اغلب در مبلمان، اسباب چوبی، اشیاء دکوری، ساخت مجسمه و مواردی از این نظر استفاده می‌شود. در‌واقع با به کار بردن رزین اپوکسی در فراورده‌های چوبی می‌توان به ساخت ابزارآلات مدرن نظیر انواع میزهای رودخانه‌ای، ساخت زیورآلات، سنگ‌های زینتی و موارد اینچنینی پرداخت. همچنین  به دلیل خاصیت چسبندگی که این نوع رزین در خود دارد می‌توان جهت بستن منافذ و یا جلا دهی از آن بهره برد.

کارایی رزین اپوکسی در موارد زیر خلاصه می شود؛

 مصارف عمومی

 تولید رنگ اپوکسی

 تولید چسب اپوکسی

 تولید کامپوزیت و قالب‌های صنعتی

 مصارف زیستی

 تولید کفپوش و پوشش‌های ساختمانی، بتونه اپوکسی

 پوشش و روکش مخازن

مصارف الکتریکی

 مصارف فضایی

 ساخت زیورآلات و سنگ‌های زینت

 تولید انواع عایق، خمیرهای درزگیری، لعاب‌ها و فایبرگلاس‌ها

 عایق بندی قطعات الکتریکی

واحد تحقیق و توسعه شرکت توسعه پردیس سبز